Svatyně Panny Marie je velké katolické mariánské poutní centrum. Kostel z r. 1846. R. 1879 oficiálně vysvěcen. Bazilika je velký kostel s plánem baziliky. Novorománská fasáda. V prohlubni rokle instalováno několik soch. Na náměstí socha Panny Marie. V kašně Fontána pramen „zázračného“ zdroje.
Hlavní obrázek místa
Bazilika Notre-Dame de la Salette v La Salette - Fallavaux v Alpách ve východní Franci
© Pavel Vítek 06/2005
Poutní místo La Salette - Fallavaux s bazilikou Notre-Dame-de-la-Salette – Sanctuaire leží v Alpách na jihovýchodě země, v regionu Rhône-Alpes. Najdeme je 80 km jižně od Grenoble, 205 km severně od Aix-en-Provence a 290 km severozápadně od Monaka. Svatyně je postavena kolem místa Mariánského zjevení z roku 1846 v nadmořské výšce téměř 1 800 metrů.
Pavel Vítek, 7.5. 2021
popis

Bazilika Notre-Dame de la Salette je velký kostel s plánem baziliky. Jeho novorománská fasáda je ohraničena dvěma velkými symetrickými verandami, které ukrývají zvony. Východní části budovy byly po stavbě připojovány k původnímu kostelu. Skládají se z administrativních a přijímacích budov včetně soukromého muzea. A jsou s kostelem propojeny chodbami a dveřmi. V prodloužené hlavní administrativní budově spojené s velkou chodbou jsou místnosti, které slouží recepci, refektáři a čekárně. Je zde „kaple Rencontre“ postavená v roce 1995. V prohlubni rokle je instalováno několik soch. Sedící žena drží hlavu v dlaních, o něco dále skupina soch představuje Pannu, která předává své poselství dvěma mladým pastýřům. Na náměstí je místo zjevení a umístěna socha Panny Marie. Na horských pastvinách je instalována křížová cesta. Kašna Fontána je místem tak zvaného „zázračného“ zdroje, který se objevil po zjevení. Voda…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www/lasalette.cef.fr, 7.5. 2021

historie

Svatyně Panny Marie z La Salette je velké katolické Mariánské poutní centrum postavené na místě zjevení Panny Marie v roce 1846. Toto Mariánské zjevení vedlo ke stavbě kostela v horní části vesnice La Salette-Fallavaux. Plány kostela navrhl architekt Alfred Berruyer. Stavební práce se v průběhu času dostávaly do skluzu, protože byly vážné problémy při dodávkách materiálu. Mimo kámen a vápno se všechno dopravovalo na hřbetu mezků. V roce 1865 byla dokončena celá střední část kostela. Ale deset bočních kaplí, které dnes vidíme, bylo postaveno až v roce 1897. Dne 20. srpna 1879 byl kostel oficiálně vysvěcen a současně byl povýšen na baziliku minor. Během této slavnosti byla oficiálně korunována socha Panny Marie z La Salette. Svatyně La Salette je jednou z velkých Mariánských svatyní postavených ve Francii. Nachází se uprostřed hor a přivítá ročně kolem 300 000 poutníků. Od svého vybudování se svatyně stále rozšiřuje a do…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www/lasalette.cef.fr, 7.5. 2021

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15683
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama