Jednoobloukový most z lomového kamene. Postaven snad před r. 1379 jako součást přístupové cesty k hamru. Délka 20 m, šířka 4 m, vzepětí nad hladinou 4 m. Na středu socha pravděpodobně sv. Barbory, před vstupem sv. Jan Nepomucký.
Hlavní obrázek místa
Dobřív
"švédský" most
© Jan DASTYCH 04/2006
6 km od Rokycan je obec Dobřív, ve které se, naproti Staré hospodě, nachází kamenný most, tzv. švédský. Most překlenuje Padrťský potok. Je postaven z lomového kamene. Jedná se o most jednoobloukový s výrazně vzepjatou mostovkou. Most je dlouhý 20m, široký 4m a jeho výška nad hladinou potoka činí 4m. Na středu mostu na parapetní zídce je osazena socha ženské postavy držící v rukou kalich a květy, pravděpodobně sv. Barbory. Vpravo před vstupem na most stojí socha sv. Jana Nepomuckého na jejímž podstavci jsou na všech čtyřech stranách umístěny sluneční hodiny. V hamru v Dobřivi byly podle pověsti za třicetileté války odlévány koule pro švédská děla, tato munice pak byla údajně přepravována po našem mostě – odtud jeho jméno Švédský most. Most zde však stál zřejmě již roku 1379 a tvořil součást přístupové cesty k hamru.
Jan Dastych & Zany, 23.4. 2006
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Dobřív

Místa v okolí

 vodní hamr
 Dvorec
 Vimberk
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Drštka
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Kotel
 Veselá
 Homberk
 kaple
 židovský hřbitov
 křížová cesta
 mariánský sloup
 Chlukov
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 Mydlná
 městské opevnění
 Tři Trubky
 Černá mohyla
 Javor
 židovský hřbitov
 Kamýk
 kaple se zvoničkou
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Štěpána
 Neslívy
 Klabava
 Lopata
 Radeč
 Březina
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Březina
 Kozel
 pivovar
 Kokotsko
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mítov
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Bušovice
 Nezvěstice
 kostel sv. Martina
 Rovný
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Újezdec
 Doubravka
 Pokonice
 Hengst
 Komárov
 Spálený mlýn
 Valdek
 Na Vrchách
 kostel sv. Mikuláše
 Hůrka u Vranovic
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Zálužský hrad
Základní informace místa
ID místa: 4189
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama