Graficke pismenko Renesanční kamenný most přes řeku Sázavu byl postaven pravděpodobně v 16. století. Patří mezi 10 nejstarších mostů v Čechách. Má tři oblouky a je dlouhý 32 m, dva pilíře mostu jsou na návodní straně zahrocené a slouží jako ledolamy. Je chráněn jako kulturní památka. Podle legendy přes něj přejížděl Jan Žižka.

 
Graficke pismenko Most poničily ledové kry v březnu roku 2012 do té míry, že z obav před zhroucením byl most uzavřen. V dubnu most navíc poškodil traktor s přívěsem, který překročil doporučenou zátěž a most se pod ním probořil.
 
Graficke pismenko V srpnu roku 2012 byly na mostě provedeny nejnutnější zabezpečovací práce; bylo strženo nestabilní zdivo a na most byla instalována lávka pro pěší. Po složitých diskusích o provedení opravy mostu mezi městem a památkáři byl v září roku 2012 odeslán projekt rekonstrukce na stavební úřad v Havlíčkově Brodě. Hlavními autory schváleného projektu jsou projektant Petr Havel a statik František Mach. Most bude z větší části nově vystavěn a zpevněn, přičemž bude zachována jeho historická podoba. Rekonstrukce mostu proběhne v roce 2013.

Text: historie
9.11. 2012 - E. Horáková podle Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, Libri 2002; http://havlickobrodsky.denik.cz; iDnes.cz