Renesanční kamenný most byl postaven pravděpodobně v 16. století. Most se třemi oblouky o délce 32 m, který je chráněný jako kulturní památka ČR, na jaře r. 2012 zle poškodily ledové kry. Po stržení nestabilního zdiva byla postavena provizorní lávka pro pěší, rekonstrukce je naplánovaná na r. 2013.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 01/2007
Most přes Sázavu, který pamatuje už husitské války, se nachází v obci Ronov nad Sázavou, asi 3 km od Přibyslavi na Vysočině.
21.12. 2002
popis

Památný most ze 16. století poničily v roce 2012 ledové kry, těžký traktor i přívalové deště. Rekonstrukce byla nutná – jednak vzhledem k historické hodnotě mostu (patří mezi deset nejstarších zachovaných mostů v naší republice), jednak z důvodu účelové komunikace, vedoucí přes most. Plánovaná rekonstrukce se neustále oddalovala. Dvěma odborům se nedařilo shodnout na výšce kamenného zábradlí. Odbor rozvoje trval na šedesáti centimetrech podle historie. Stavební úřad požadoval devadesát centimetrů, aby odpovídaly dnešním normám. Nakonec rozhodl starosta obce, přiklonil se k odboru stavebnímu. Při rozebírání konstrukce asistovali archeologové i památkáři. Nejprve zmizela provizorní dřevěná lávka. Menší jeřáb, který se k ní dostal kvůli úzké cestě, ji neuzvedl. Teprve větší stroj lávku zvedl, naložil na náklaďák a odvezl. Most se měl podšalovat dřevěnou konstrukcí, zbytek prostředního oblouku rozebrat a znovu vyzdít. Když opadla velká…  číst dále

Rodochrozit podle informací kamarádů, místních obyvatel a z denního tisku, 18.2. 2014

historie

Renesanční kamenný most přes řeku Sázavu byl postaven pravděpodobně v 16. století. Patří mezi 10 nejstarších mostů v Čechách. Má tři oblouky a je dlouhý 32 m, dva pilíře mostu jsou na návodní straně zahrocené a slouží jako ledolamy. Je chráněn jako kulturní památka. Podle legendy přes něj přejížděl Jan Žižka. Most poničily ledové kry v březnu roku 2012 do té míry, že z obav před zhroucením byl most uzavřen. V dubnu most navíc poškodil traktor s přívěsem, který překročil doporučenou zátěž a most se pod ním probořil. V srpnu roku 2012 byly na mostě provedeny nejnutnější zabezpečovací práce; bylo strženo nestabilní zdivo a na most byla instalována lávka pro pěší. Po složitých diskusích o provedení opravy mostu mezi městem a památkáři byl v září roku 2012 odeslán projekt rekonstrukce na stavební úřad v Havlíčkově Brodě. Hlavními autory schváleného projektu jsou projektant Petr Havel a statik František Mach.…  číst dále

E. Horáková podle Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, Libri 2002; http://havlickobrodsky.denik.cz; iDnes.cz, 9.11. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Ronov nad Sázavou

Místa v okolí

 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 boží muka
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Žižkova mohyla
 kostnice
 kostnice
 kutiště Poperk
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Rosička
 kamenný most
 Železné Horky
 rychta (dům čp. 73)
 Najdek
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Česká Bělá
 děkanství
 Klešter
 Polná
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Židovské město
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 boží muka
 Hadrburg
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Smilov
 Nové Veselí
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Bohdalov
 Ronovec
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 morový sloup
 Stamicův dům
 Skřivánek
 kostel sv. Ondřeje
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Tržní panák
 Štoky
 Rozsochatec
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Zahradiště
 rozhledna Rudný
Základní informace místa
ID místa: 1329
Typ místa: most
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.1.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama