Starověký římský most z 1. stol. našeho letopočtu. Spojuje břehy řeky Guadalquivir. Je dlouhý 331 metrů a má 16 oblouků. Na jižní straně Torre de la Calahorre. Na severní straně brána Puerta del Puente. Ve středu mostu socha archanděla Rafaela z šestnáctého stol.
Hlavní obrázek místa
Římský most ve španělské Córdobě
© Pavel Vítek 06/2005
Město Córdoba najdeme ve Španělsku v autonomním společenství Andalusie. Leží 380 km jižně od Madridu, 160 km severozápadně od Granady, 140 km severovýchodně od Sevilly a 160 km severně od Malagy, od pobřeží Středozemního moře. S Madridem je Córdoba spojena Andaluskou dálnicí A4. Římský most najdeme asi 200 m jižně od córdobské katedrály s mešitou.
Pavel Vítek, 12.3. 2021
popis

Starověký římský most Puente Viejo je zajímavou stavbou Córdoby. Pochází již z prvního století našeho letopočtu. Dlouhou dobu tvořil jedinou přístupovou cestu do města. Dlouhou dobu byl jediným mostem ve městě. Spojuje dva břehy řeky Guadalquivir. Most dlouhý 331 metrů má dnes 16 oblouků. Původně měl oblouků 17. Pouze dva z oblouků jsou však původní. Ty zbývající nepřečkaly války a boje, kterých byl most mnohokrát svědkem. Později byl most obestavěn obrannou věží Torre de la Calahorre na jižní straně. Původně byla věž římskou pevností. Sloužila jako vstupní brána do města a střežila most. Na severní straně mostu stojí brána Puerta del Puente připomínající vítězný oblouk. Oba tyto monumenty zde stojí dodnes. Ve věži navíc sídlí muzeum seznamující návštěvníky s andaluskou historií. Střed mostu zdobí socha archanděla Rafaela z šestnáctého století. Svatý Rafael je patronem města Córdoba. Z mostu je krásný výhled na Córdobu a její památky.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.travelmag.cz/cordoba-ve-spanelsku-pamatky-zajimava-mista-a-tipy-na-vylety/, 12.3. 2021

Španělsko, Andalucía,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15565
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama