Krytý most přes Ohři byl postaven r. 1364 původně jako celodřevěný. Několikrát vyhořel a byl poničen při válkách nebo povodní. V l. 1753 a 1768 byly dřevěné pilíře nahrazeny kamennými. Poté byl most opakovaně opravován. R. 1986 zcela shořel, v l. 2001–2003 byl znovu postaven v původní podobě.
Hlavní obrázek místa
© VŠ 08/2004
Rekonstrukci starobylého středověkého mostu, zajímavého celodřevěnou konstrukcí a zastřešením naleznete po proudu řeky Ohře směrem od Karlových Varů v obci Radošov. Autem asi 11 km z Karlových Varů do Kyselky a pak dále ještě 1 km do Radošova. Na most dlouhý 62,25m a široký 5,75m je povolen vjezd motorových vozidel s hmotností do 5t. Radošovem prochází červeně značená turistická cesta, cesta podél řeky je také vhodná pro nenáročný cyklistický výlet a je také místem, které je krásné si prohlédnout při sjíždění řeky Ohře.
18.7. 2004
historie

Krytý dřevěný most v Radošově

Původně zde sloužil k přechodu Ohře pouze brod, odtud německá forma názvu obce Radisfort, Radovanův brod. 1. listopadu 1310 zde přešel přes Ohři na svém tažení na Prahu král Jan Lucemburský. 16. dubna 1364 udělil císař Karel IV. městu Ostrovu privilegium ke stavbě mostu a vybírání cla. Roku 1366 pak přikázal kupcům jedoucím do Prahy používat právě tuto cestu. Most byl nepochybně postaven celý ze dřeva a musel být neustále opravován, vyhořet měl v roce 1567, roku 1639 jej měli strhnout švédové, 1628 jej měla poškodit velká voda. Znovu měl být obnoven údajně ještě roce 1709 a 1731. Z rozpočtu této poslední obnovy je patrné, že se jednalo o dřevěnou sroubenou konstrukci. V roce 1742 byl most spálen francouzským vojskem, za dva roky byl ale opět obnoven. Roku 1753 musel být znovu postaven, přičemž nábřežní pilíře byly vyzděny z lomového kamene, ale ostatní konstrukce, včetně návodních pilířů byly opět dřevěné. Poté co byl most poškozen ledy…  číst dále

informační tabule u mostu, 18.7. 2004

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Kyselka

Místa v okolí

 Velichov
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Skalky skřítků
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Šemnická skála
 Hájek
 Květnová
 Květnová
 Rudá věž smrti
 Dalovice
 Dalovice
 Horní hrad
 Andělská Hora
 Dalovice
 Goethova vyhlídka
 Himlštejn
 Jírov
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Jižní prameny
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Stružná
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Bražec
 Diana
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Urbana
 evangelický kostel
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Klínovec
 Kleinštejn
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 Doubí
 radnice
 Plešivec
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 Maleš
 kostel sv. Jakuba
 Perštejn
 Boží vyhlídka
 Hartenštejn
 Bochov
 Šumburk
 Šumburk
 Svatošské skály
 židovský hřbitov
 Lázně Evženie
 Egerberk
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Jeskynní vyhlídka
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 železniční most
 špýchar
 Funkštejn
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Verušičky
 Týniště
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 2473
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama