
Žulový most byl vystavěn v letech 1849-1850 na místě původního dřevěného. Je 114 metrů dlouhý a 7,27 m i s chodníky široký. Most přes Sázavu má šest pilířů a celkem pět segmentových oblouků o rozpětí 18,3 metru a vzepětí 2,5 metru, vystavěných ze žulových kvádrů. Ze stejného materiálu jsou vyzděny i cvikly a parapety zábradlí. Celková délka přemostění činí 98,76 metru, výška nade dnem řeky je 6,15 metru. Nad levou opěrou mostu byla postavena budka pro výběrčího mýta, která od roku 1902 až do konce dvacátého století sloužila jako vodočetná stanice Hydrometeorologického ústavu. Most se dochoval bez větších změn. Poslední oprava byla provedena v 90. letech 20. století.
První zmínka o mostu na silnici z Prahy do Lince v Poříčí je ze šestnáctého století, kdy byl vystavěn dřevěný krytý most. V rámci modernizace staré císařské silnice v letech 1740–1780 bylo rozhodnuto o přestavbě objektu na kamenný most. Výstavba kamenného mostu probíhala v polovině devatenáctého století. Rok 1850 byl stanoven jako rok dokončení stavby. V roce 1849 navštívil nově zvolený rakouský císař František Josef I. Prahu. A při zpáteční cestě do Vídně měl projíždět Poříčím, kde v té době byla jen provizorní lávka a nedokončený most. Vedení panství a obce ve snaze využít vzácnou příležitost rozhodlo o urychlení stavby tak, aby hlavní objekt byl v den císařovy cesty průjezdný. A v památný den 23. listopadu 1849 v dopoledních hodinách císař pán skutečně na nový most vstoupil. Mladý mocnář souhlasil s nazváním nového mostu jeho jménem. Od té doby až do konce Rakouska-Uherska to byl Most císaře… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.