Cihlový most, dlouhý přes 100 m, dal postavit kolem r. 1629 kardinál František z Ditrichsteina, aby spojoval s pevninou letohrádek Insel, obklopený Novým rybníkem. Později byl rybník vypuštěn. V l. 1949–89 byla oblast nepřístupná (hraniční pásmo), a most byl postupně z větší části zanesen náplavami.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2012
K cihlovému mostu se dostanete nejlépe po silnici číslo 40, vedoucí z Mikulova do Břeclavi. U bývalého mlýna asi 1 km před Sedlcem odbočíte doprava (při cestě z Mikulova) a dáte se malou asfaltkou po hrázi Nového rybníka. Cestou přejdete železniční trať a přes cyklostezku, směřující doprava podél železniční tratě, se dáte rovně polní cestou. Celková délka je asi 750 m. Na křižovatce polních cest odbočíte doprava a u Rybničního potoka (jiný tam neteče) se dáte doprava. Zde již uvidíte šest oblouků cihlového mostu. I když cesta k mostu je trochu složitější a ne zrovna jednoduchá, stojí tato zajímavá a prozatím téměř neznámá památka mostní architektury za vidění.
Rodochrozit, 21.7. 2012
historie

Cihlový mnohaobloukový most, dlouhý přes sto metrů, byl postaven koncem 30. let 17. století, aby spojoval s pevninou letohrádek Insel, stojící na vyvýšenině Tichý ostrov, obklopené Novým rybníkem. Letohrádek (později lovecký zámeček) nechal postavit kolem r. 1629 kníže a kardinál František z Ditrichsteina, jenž se zasloužil o rozkvět města Mikulov v l. 1611–1636. Letohrádek s parkovou úpravou okolí byl postaven jako výletní a odpočinkové místo panstva. Obklopoval jej nově vybudovaný rybník o rozloze více než 100 ha. Kolem r. 1855 byl rybník vypuštěn a vysušen a most tak ztratil svojí funkci. V blízkosti letohrádku byl r. 1872 zbudován násep železniční trati ze Znojma do Břeclavi, který tak vytvořil hráz protékajícímu Rybničnímu potoku. Po roce 1945 byl rybník obnoven v severní části (31 ha), jižní část byla postupně zanesena náplavami a dříve honosný most dnes vyčnívá nad bažinatý povrch jen svou horní částí…  číst dále

Rodochrozit, E. Horáková, Zany (2019), 21.7. 2012

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Mikulov

Místa v okolí

 Sedlec
 městské hradby
 Kanovnické domy
 Mikulov
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Hraniční zámek
 Kolonáda - Reistna
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 Belveder
 Sirotčí hrádek
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Aloch
 boží muka
 Bulhary
 boží muka
 Nejdek
 boží muka
 Zámecký mlýn
 Falkenstein
 kostel sv. Floriána
 Rybniční zámeček
 kaple sv. Antonína
 Chrám Tří Grácií
 Randez-vous
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
 Lednice
 Maurská vodárna
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Rozálie
 Obelisk
 minaret
 Apollonův chrám
 kostel sv. Markéty
 Dalibor
 Lovecký zámeček
 mlýn
 Janův hrad
 Vysoká zahrada
 Kirchstetten
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 kostel sv. Oldřicha
 Břeclav
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Drnholec
 kostel sv. Anny
 U Křížku
 boží muka
 Velké Pavlovice
 vyhlídka U obrázku
 Staatz
 Slunečná
 Hanselburg
Základní informace místa
ID místa: 10910
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama