Cihlový most, dlouhý přes 100 m, dal postavit kolem r. 1629 kardinál František z Ditrichsteina, aby spojoval s pevninou letohrádek Insel, obklopený Novým rybníkem. Později byl rybník vypuštěn. V l. 1949–89 byla oblast nepřístupná (hraniční pásmo), a most byl postupně z větší části zanesen náplavami.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2012
K cihlovému mostu se dostanete nejlépe po silnici číslo 40, vedoucí z Mikulova do Břeclavi. U bývalého mlýna asi 1 km před Sedlcem odbočíte doprava (při cestě z Mikulova) a dáte se malou asfaltkou po hrázi Nového rybníka. Cestou přejdete železniční trať a přes cyklostezku, směřující doprava podél železniční tratě, se dáte rovně polní cestou. Celková délka je asi 750 m. Na křižovatce polních cest odbočíte doprava a u Rybničního potoka (jiný tam neteče) se dáte doprava. Zde již uvidíte šest oblouků cihlového mostu. I když cesta k mostu je trochu složitější a ne zrovna jednoduchá, stojí tato zajímavá a prozatím téměř neznámá památka mostní architektury za vidění.
Rodochrozit, 21.7. 2012
historie

Cihlový mnohaobloukový most, dlouhý přes sto metrů, byl postaven koncem 30. let 17. století, aby spojoval s pevninou letohrádek Insel, stojící na vyvýšenině Tichý ostrov, obklopené Novým rybníkem. Letohrádek (později lovecký zámeček) nechal postavit kolem r. 1629 kníže a kardinál František z Ditrichsteina, jenž se zasloužil o rozkvět města Mikulov v l. 1611–1636. Letohrádek s parkovou úpravou okolí byl postaven jako výletní a odpočinkové místo panstva. Obklopoval jej nově vybudovaný rybník o rozloze více než 100 ha. Kolem r. 1855 byl rybník vypuštěn a vysušen a most tak ztratil svojí funkci. V blízkosti letohrádku byl r. 1872 zbudován násep železniční trati ze Znojma do Břeclavi, který tak vytvořil hráz protékajícímu Rybničnímu potoku. Po roce 1945 byl rybník obnoven v severní části (31 ha), jižní část byla postupně zanesena náplavami a dříve honosný most dnes vyčnívá nad bažinatý povrch jen svou horní částí…  číst dále

Rodochrozit, E. Horáková, Zany (2019), 21.7. 2012

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Mikulov

Místa v okolí

 Sedlec
 Svatý kopeček
 městské hradby
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Hraniční zámek
 Kolonáda - Reistna
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 Belveder
 Sirotčí hrádek
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Aloch
 boží muka
 Bulhary
 boží muka
 Nejdek
 boží muka
 Zámecký mlýn
 Falkenstein
 kostel sv. Floriána
 Rybniční zámeček
 kaple sv. Antonína
 Chrám Tří Grácií
 Randez-vous
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
 Lednice
 Maurská vodárna
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Archeopark Pavlov
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 Obelisk
 minaret
 kostel sv. Markéty
 Apollonův chrám
 Dalibor
 Lovecký zámeček
 mlýn
 Janův hrad
 Vysoká zahrada
 Kirchstetten
 kostel sv. Linharta
 Podivín
 Mušov
 kostel sv. Oldřicha
 Břeclav
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 Drnholec
 kostel sv. Anny
 U Křížku
 boží muka
 Velké Pavlovice
 vyhlídka U obrázku
 Staatz
 Slunečná
 Hanselburg
Základní informace místa
ID místa: 10910
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama