Původní dřevěná stavba z r. 1748 byla nahrazena r. 1882 dnešní stavbou architekta J. Zítka. Ke kolonádě patří prameny Mlýnsky (č.6), Rusalka (č.7), kníže Václav (č.8., dvě pramenní vázy), Libuše (č.9) a Sklaní (č.10), který je v sousedství kolonády.
Hlavní obrázek místa
Mlýnská kolonáda
© Luděk Pitter 05/2005
Mlýnská kolonáda je jednou z nezajímavějších staveb v Karlových Varech. Byla postavena koncem 19. stol. podle druhého návrhu J. Zítka. Jedná se o novorenesanční stavbu na ploše 132 x 32 m. Orchestřiště, které je její součástí zdobí alegorické reliéfy od V. Lokvence. Balustrády střešní terasy zdobí dvanáct soch, které představují jednotlivé měsíce roku. Ke kolonádě patří pět pramenů - Mlýnský, Rusalčin, Knížete Václava, Libušin a Skalní,
L.P., 20.5. 2005
turistické

Mlýnský pramen (pramen č. 6)

Vývěr má na desce uváděnou teplotu 56 °C , vydatnost 4,5 l/min. Patří mezi nejstarší zachytávané termální prameny a to již od 16. století. V roce 1705 byl mezi prvními doporučovanými prameny k pitným kúrám. Dnes je pramenní váza zásobována z hlubokého vrtu. Voda je plněna do lahví a exportována do celého světa. Pramenní váza je z červenohnědého granitu s cínovou výstelkou a stojanem.

L.P., 20.5. 2005

Další texty turistické
historie

Již v polovině 18. stol. byl v místech dnešní kolonády jímán Nový pramen (dnes nesoucí název Rusalka) a nad ním od roku 1748 stála dřevěná kolonáda Nového pramene. Tehdejší lékaři ordinovali přímo u pramene a mezi nimi i David Becher. Počátkem 19. stol byl postaven pavilon Tereziina pramene a Mlýnské lázně. Z roku 1869 je první nákladný projekt J. Zítka, v podobě prosklené patrové stavby. Realizován byl až druhý, skromnější projekt J. Zítka z roku 1871 a vlastní stavba kolonády byla dokončena v roce 1882.

L.P., 20.5. 2005

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Doubí
 Svatošské skály
 Šemnická skála
 Andělská Hora
 Hájek
 Jeskynní vyhlídka
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 Lázně Kyselka
 Mořičov
 Bučina
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Radošov
 kaple sv. Anny
 Stružná
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Loket – MPR
 Loket
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 Velichov
 kostel sv. Martina
 Rudá věž smrti
 Bražec
 Květnová
 Květnová
 hornické muzeum
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 neogotická studna
 kašna
 Bochov
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Hartenštejn
 bývalá fara
 Krudum
 Plešivec
 Nejdek
 Lipnice
 Krásenský vrch
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 kaple sv. Floriána
 Těšovice
 Horní hrad
 Tisovský vrch
 Himlštejn
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Plikenštejn
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád
Lázeňská 2
360 01 Karlovy Vary
Tel: +420 353 362 100
http://www.splzak.cz/
splzak@splzak.cz
Základní informace místa
ID místa: 3144
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama