Nečemické kamenné řady

Nečemice, Netchenitz, Žatecký les
Nečemické kamenné řady byly objeveny teprve r. 1950 učitelem Václavem Náprstkem a zpráva o nich publikována ředitelem žateckého muzea F. Kopeckým o rok později. Linie vytvořená kameny odpovídá azimutu západu slunce při letním slunovratu.
Hlavní obrázek místa
První řada.
© Prudký Martin, 04/2018
Nečemické kamenné řady patří k málo známým megalitickým stavbám na našem území. Objevil je řídící učitel v Kounově Václav Náprstek na upozornění místního hajného v roce 1950. Nález publikoval o rok později ředitel žateckého muzea F. Kopecký. Učitel Náprstek zde ještě uviděl tři řady kamenů, mezi 2. a 3. byl obdélník obsahující uprostřed bílý kámen. Mnoho kamenů se již tehdy nacházelo pod svahem. Lokalitu o deset let později navštívil F. Hammer, který bílý kámen nenalezl. Potvrdil pouze propojení řad. Nečemické památce se věnoval v průběhu osmdesátých let Jaroslav Helšus současně s nedalekými Kounovskými řadami. Na jaře roku 2016 Nečemické řady podrobně zaměřil v rámci diplomové práce geodet Jan Voráček. Jeho měření potvrdila dřívější tvrzení J. Helšuse, že Kounovské řady, menhiry u Špičáku, Nečemické řady a kamenné pole u Klučku leží v jedné linii se západem slunce v letním slunovratu, který měl pro všechny pravěké kultury velký náboženský význam. Pálení svatojánských ohňů, jejich přeskakování chlapci a dívkami v předvečer noci před svátkem sv. Jana (24.6.) byl pohanský svátek, ne keltského, ale spíše germánského původu. Obřadní provádění ohněm je v rozporu s biblickou zvěstí, Bůh podobné obřady zakázal. Megalitické stavby (z řeckého mega-velký a lithos-kámen) můžeme nalézt na mnoha místech celé Evropy. Mají vztah k astronomickým pozorováním a přitahují lidskou pozornost.
Prudký Martin podle Zaměření a analýza Kounovských kamenných řad - J. Voráček, Hrádek u Libochovan - J. Šteffl, R. Hentschová, Informační tabule, 24.3. 2018
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Nečemice

Místa v okolí

 Třeskonice
 Líčkov
 Travertinová kupa
 Tuchořice
 kostel sv. Martina
 Hradiště
 Roviny, Na Rovinách
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Víta
 Želeč
 židovský hřbitov
 Lipno
 Pravda
 Dobříčany
 kostel sv. Václava
 menhir Zakletý mnich
 Měcholupy
 Dreherův pivovar
 Džbán
 Domoušice
 fara
 kostel sv. Martina
 Stekník
 Dub
 železniční most
 Hřivice
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 kostel sv. Prokopa
 Milošice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Libořice
 Rybňany
 kostel sv. Markéty
 Mradice
 Milčeves
 židovský hřbitov
 Milčeves
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Stará papírna
 Hradiště
 Chmelový maják
 evangelický kostel
 synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Nový hrad
 silniční most
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Gotharda
 kaple sv. Václava
 Dreherův pivovar
 Staňkovice
 kostel sv. Jakuba
 Drahúš
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Libočany
 silniční most
 Kolešovice
 Postoloprty
 stará radnice
 pivovar
 pivovar
 nová radnice
 židovské ghetto
 synagoga
 Bitozeves
 Krušovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Divice
 Kličín
 Kozojedy
 kostel sv. Jiljí
 Rychvald
 kostel sv. Martina
 Dřevíč
 Dolánky
 Vinařice
 kaple sv. Václava
 Žiželice
 Rubín
 archeologický skanzen
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kaple
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Kaštice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Louštín
 Husův sbor
 Cítoliby
 vodárenská věž
 Železniční muzeum
 kostel sv. Havla
 bojiště u Rakovníka
 Hlavačov
 kostel sv. Petra
 městské hradby
 barokní špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Lenešice
 židovský hřbitov
 Louny – MPR
 kostel sv. Vavřince
 kostel Matky Boží
 inundační most
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Václava
 kaple
 Kozí hrady, Kozihrady
 Šprymberk
 Bílenec
 Schillerova rozhledna
 povodňový památník
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Barbory
 zatopený lom
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 kaple
 Vičice
 kaple sv. Anny
 Petrohrad
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 13802
Typ místa: ostatní
Podkategorie: megalit, menhir
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama