Maurská vodárna

Lednice, Lednicko - valtický areál
Technická stavba z konce 18. století postavená ve stylu Maurské vodárny, zapadá do koncepce lednicko-valtického areálu, kterého je nedílnou součástí. Objekt sloužil jako technické zázemí zámku a parku, nyní je technickou památkou.
Hlavní obrázek místa
Maurská vodárna nedaleko lednického zámku
© Jan P. Štěpánek 07/2010
Původní stavba podle návrhu Václava Josefa realizovaná stavitelem Breguinem byla po 12 letech nákladně opravována ale i tak byla čerpací stanice jako nepraktická zrušena. Teprve až v roce 1785 byl schválen nový projekt a budova zase ožila. Do současného stavu v maurském slohu byl objekt přestavěn architektem Wingelmüllerem. Tato technická stavba, sloužila částečně jako parní lázně a zavlažovací systém parku. Tubína vyráběla elektřinu pro zámek a část obce. Do dnes je objekt využíván k zavlažování parkových ploch parku a jeho služeb v zásobování užitkovou vodou využívají ještě další podniky. Tato technická památka byla jako jedna z nejstarších předána Technickému muzeu v Brně.
23.6. 2005
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Lednice

Místa v okolí

 Lednice
 minaret
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Rybniční zámeček
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Nejdek
 Podivín
 Hraniční zámek
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Randez-vous
 kostel sv. Markéty
 Belveder
 Bulhary
 Stará Břeclav
 židovský hřbitov
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Velké Bílovice
 Dalibor
 Kolonáda - Reistna
 Velké Pavlovice
 Sedlec
 Pohansko
 Pohansko
 Slunečná
 kaple sv. Šebestiána
 Všetrapy
 kamenný kruh
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Kanovnické domy
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 dům U Rytířů
 Horní synagoga
 Mikulov
 vyhlídka U obrázku
 židovský hřbitov
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Isidora
 Lány
 Na Podluží
 Děvičky
 boží muka
 Potvorovice
 kaple sv. Antonína
 Vrbice
 Kraví hora
 Neuhaus
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Starý Poddvorov
 větrný mlýn
 Lanžhot
 Tvrdonice
 kostel sv. Kunhuty
 větrný mlýn
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Týnec
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Hustopeče
 Stezka nad vinohrady
 muzeum obce
 boží muka
 židovský hřbitov
 Suchořádská Zmola
 dům U Synků
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 kostel sv. Linharta
 Brodské
 Pouzdřany
Základní informace místa
ID místa: 2526
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama