Svatyně Panny Marie Lurdské je mariánské poutní místo. Dominantou je bazilika postavená přímo nad jeskyní. První svatyně vznikla roku 1866. Bazilika Neposkvrněného početí postavena v r. 1876 v novogotickém slohu. Nad vchodem do chrámu mozaika. V r. 1899 přistavěna tzv. Růžencová bazilika.
Hlavní obrázek místa
Poutní místo Lurdy ve Francii
© Pavel Vítek 06/2005
Poutní jihofrancouzské město Lurdy (Lourdes) leží v podhůří Pyrenejí. Nachází se asi 40 km jihovýchodně od města Pau a 170 km jihozápadně od Toulouse. Poutní centrum leží na pravém břehu řeky Gave de Pau. Vzhledem ke svým pseudogotickým věžím je nepřehlédnutelné.
Pavel Vítek, 15.3. 2021
historie

Svatyně Panny Marie Lurdské je mariánské poutní místo. Je to nejen jedna stavba, ale celá oblast o 51 hektarech, která obklopuje jeskyni, v níž se měl v roce 1858 odehrát zázrak a mariánské zjevení a který spravuje katolická církev jako poutní místo. Dominantou je bazilika, která je postavena přímo nad jeskyní, v níž se nacházejí prameny, jež mají mít léčebné účinky. Bohoslužby se konají na 22 místech celé oblasti, a to v šesti jazycích. První svatyně, podzemní, vznikla v Lurdech již roku 1866. Vizuální dominantou oblasti je bazilika Neposkvrněného početí, která byla postavena v roce 1876 nad ní. Říká se jí proto také Horní bazilika. Byla navržena v novogotickém slohu. Bazilika má vitrážová okna, která zobrazují mnoho výjevů z mariánského zjevení z roku 1858. Zajímavostí je, že na nich je Panna Marie zobrazena jako "druhá Eva". Hlavní věž baziliky měří 70 metrů, ta je obklopena dvěma menšími věžemi, které však byly…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.vyslapy.cz/mesto-lurdy/, 15.3. 2021

pověsti

Maria Bernarda Soubirous pocházela z chudé početné rodiny v Pyrenejích. Narodila se v začátku roku 1844 v Lurdech v jižní Francii. Otec, původně mlynář, byl dlouho bez zaměstnání. I když měla rodina velkou bídu, nechyběla zbožnost a láska. V 11 letech Bernadetta prodělala onemocnění cholerou a od té doby byla zdravotně oslabená. Do školy začala chodit až ve 12 letech. Jako nejstarší z dětí se starala o mladší sourozence a chodívala na dřevo. Na vzdělání času nezbývalo. Mívala však u sebe stále prostý růženec, který se modlila, když hnala ovce na pastvu. Po půldruhém roce se vrátila do Lurd s touhou připravit se k prvnímu svatému přijímání. Ve škole ji začaly vyučovat řeholní milosrdné sestry a zjistily, že neví nic ani o Nejsvětější Trojici. Do školy nechodila soustavně pro starost o sourozence a dřevo na topení. Ve čtvrtek 11. 2. 1858 při sbírání dřeva v massabiellské jeskyni u řeky…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Životopisy svatých, 15.3. 2021

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15573
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama