Svatyně Panny Marie Lurdské je mariánské poutní místo. Dominantou je bazilika postavená přímo nad jeskyní. První svatyně vznikla roku 1866. Bazilika Neposkvrněného početí postavena v r. 1876 v novogotickém slohu. Nad vchodem do chrámu mozaika. V r. 1899 přistavěna tzv. Růžencová bazilika.
Hlavní obrázek místa
Poutní místo Lurdy ve Francii
© Pavel Vítek 06/2005
Poutní jihofrancouzské město Lurdy (Lourdes) leží v podhůří Pyrenejí. Nachází se asi 40 km jihovýchodně od města Pau a 170 km jihozápadně od Toulouse. Poutní centrum leží na pravém břehu řeky Gave de Pau. Vzhledem ke svým pseudogotickým věžím je nepřehlédnutelné.
Pavel Vítek, 15.3. 2021
historie

Svatyně Panny Marie Lurdské je mariánské poutní místo. Je to nejen jedna stavba, ale celá oblast o 51 hektarech, která obklopuje jeskyni, v níž se měl v roce 1858 odehrát zázrak a mariánské zjevení a který spravuje katolická církev jako poutní místo. Dominantou je bazilika, která je postavena přímo nad jeskyní, v níž se nacházejí prameny, jež mají mít léčebné účinky. Bohoslužby se konají na 22 místech celé oblasti, a to v šesti jazycích. První svatyně, podzemní, vznikla v Lurdech již roku 1866. Vizuální dominantou oblasti je bazilika Neposkvrněného početí, která byla postavena v roce 1876 nad ní. Říká se jí proto také Horní bazilika. Byla navržena v novogotickém slohu. Bazilika má vitrážová okna, která zobrazují mnoho výjevů z mariánského zjevení z roku 1858. Zajímavostí je, že na nich je Panna Marie zobrazena jako "druhá Eva". Hlavní věž baziliky měří 70 metrů, ta je obklopena dvěma menšími věžemi, které však byly…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.vyslapy.cz/mesto-lurdy/, 15.3. 2021

pověsti

Maria Bernarda Soubirous pocházela z chudé početné rodiny v Pyrenejích. Narodila se v začátku roku 1844 v Lurdech v jižní Francii. Otec, původně mlynář, byl dlouho bez zaměstnání. I když měla rodina velkou bídu, nechyběla zbožnost a láska. V 11 letech Bernadetta prodělala onemocnění cholerou a od té doby byla zdravotně oslabená. Do školy začala chodit až ve 12 letech. Jako nejstarší z dětí se starala o mladší sourozence a chodívala na dřevo. Na vzdělání času nezbývalo. Mívala však u sebe stále prostý růženec, který se modlila, když hnala ovce na pastvu. Po půldruhém roce se vrátila do Lurd s touhou připravit se k prvnímu svatému přijímání. Ve škole ji začaly vyučovat řeholní milosrdné sestry a zjistily, že neví nic ani o Nejsvětější Trojici. Do školy nechodila soustavně pro starost o sourozence a dřevo na topení. Ve čtvrtek 11. 2. 1858 při sbírání dřeva v massabiellské jeskyni u řeky…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Životopisy svatých, 15.3. 2021

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15573
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama