Nezadržitelně chátrající lázeňský areál založený r. 1829, největší rozkvět spojen s osobou H. Mattoniho na konci 19. st. Po r. 1970 dětská léčebna, od r. 1992 opuštěný areál bez využití chátrá.
Hlavní obrázek místa
pavilón Ottova pramene
© Štěpánka Trčková, 17.4.2006
Celý areál je značně zchátralý, oplocený, plot je na mnoha místech poničený. Zároveň ale tímto areálem prochází turistická stezka vedoucí kolem Ottova pramene a polozbořeného lázeňského domu dále na rozhlednu Bučinu, přístup na ní je ale tímto dosti zkomplikován a odbočku není snadné najít. V okolí Kyselky určitě stojí za návštěvu kamenná rozhledna Bučina (cca 2km) a unikátní nově rekonstruovaný zastřešený dřevěný most v Radošově (2 km).
Štěpánka Trčková,osobní návštěva, 5.6. 2006
turistické

Lázně Kyselka leží na pravém břehu řeky Ohře poblíž jejího soutoku s Lomnickým potokem v nadmořské výšce kolem 340 m.Ve svahu vrchu Bučina je zachycen vývěr nejznámějšího pramene Lázní Kyselka Otto.

Štěpánka Trčková, 25.7. 2006

Další texty turistické
historie

Lázně Kyselka

Lázně Kyselka leží na pravém břehu řeky Ohře poblíž jejího soutoku s Lomnickým potokem v nadmořské výšce kolem 340 m. Ve svahu vrchu Bučina je zachycen vývěr nejznámějšího pramene Otto. První zmínka o tzv. bukové Kyselce pochází již z roku 1522. Počátky lázeňství spadají do roku 1829 kdy zde byl vybudován první lázeňský dům, restaurace a kolonáda. Plný rozvoj pak nastal za Heinricha Mattoniho od r. 1873, kdy zakoupil zdejší pozemky i pramen, a trval do roku 1910. Za této éry byly vybudovány lázeňské objekty s dekorativně vyřezávanými a hrázděnými konstrukcemi, voldoléčebné domy, promenádní cesty, moderní stáčírna a vlastní elektrárna a železnice pro expedice stáčené minerálky napojená na Buštěhradskou dráhu. Okolí bylo upraveno v romantickém stylu, pramen byl zakomponován do podoby jeskyně s vodopádem. Lázně využívaly jako léčebné prostředky zejména vodoléčbu - pitnou kúru a pohybovou kúru - Kyselka měla pro své…  číst dále

Štěpánka Trčková,osobní návštěva+www.obeckyselka.cz, 5.6. 2006

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Kyselka

Místa v okolí

 Bučina
 Radošov
 Skalky skřítků
 Velichov
 Šemnická skála
 Mořičov
 Andělská Hora
 Hájek
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Květnová
 Květnová
 Jírov
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Goethova vyhlídka
 Rudá věž smrti
 Stružná
 Bražec
 Jižní prameny
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 Horní hrad
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Himlštejn
 Diana
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 kostel Všech svatých
 městský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Děpoltovice
 Bochov
 Děpoltovice
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 Doubí
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Kleinštejn
 Maleš
 židovský hřbitov
 Klínovec
 Svatošské skály
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Luka
 Plešivec
 kostel sv. Vavřince
 Perštejn
 Šumburk
 Šumburk
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Egerberk
 Lázně Evženie
 Verušičky
 Týniště
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 Funkštejn
 špýchar
 železniční most
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Jiří
 kaple
 Blažkův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 4281
Typ místa: ostatní
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama