Nezadržitelně chátrající lázeňský areál založený r. 1829, největší rozkvět spojen s osobou H. Mattoniho na konci 19. st. Po r. 1970 dětská léčebna, od r. 1992 opuštěný areál bez využití chátrá.
Hlavní obrázek místa
pavilón Ottova pramene
© Štěpánka Trčková, 17.4.2006
Celý areál je značně zchátralý, oplocený, plot je na mnoha místech poničený. Zároveň ale tímto areálem prochází turistická stezka vedoucí kolem Ottova pramene a polozbořeného lázeňského domu dále na rozhlednu Bučinu, přístup na ní je ale tímto dosti zkomplikován a odbočku není snadné najít. V okolí Kyselky určitě stojí za návštěvu kamenná rozhledna Bučina (cca 2km) a unikátní nově rekonstruovaný zastřešený dřevěný most v Radošově (2 km).
Štěpánka Trčková,osobní návštěva, 5.6. 2006
turistické

Lázně Kyselka leží na pravém břehu řeky Ohře poblíž jejího soutoku s Lomnickým potokem v nadmořské výšce kolem 340 m.Ve svahu vrchu Bučina je zachycen vývěr nejznámějšího pramene Lázní Kyselka Otto.

Štěpánka Trčková, 25.7. 2006

Další texty turistické
historie

Lázně Kyselka

Lázně Kyselka leží na pravém břehu řeky Ohře poblíž jejího soutoku s Lomnickým potokem v nadmořské výšce kolem 340 m. Ve svahu vrchu Bučina je zachycen vývěr nejznámějšího pramene Otto. První zmínka o tzv. bukové Kyselce pochází již z roku 1522. Počátky lázeňství spadají do roku 1829 kdy zde byl vybudován první lázeňský dům, restaurace a kolonáda. Plný rozvoj pak nastal za Heinricha Mattoniho od r. 1873, kdy zakoupil zdejší pozemky i pramen, a trval do roku 1910. Za této éry byly vybudovány lázeňské objekty s dekorativně vyřezávanými a hrázděnými konstrukcemi, voldoléčebné domy, promenádní cesty, moderní stáčírna a vlastní elektrárna a železnice pro expedice stáčené minerálky napojená na Buštěhradskou dráhu. Okolí bylo upraveno v romantickém stylu, pramen byl zakomponován do podoby jeskyně s vodopádem. Lázně využívaly jako léčebné prostředky zejména vodoléčbu - pitnou kúru a pohybovou kúru - Kyselka měla pro své…  číst dále

Štěpánka Trčková,osobní návštěva+www.obeckyselka.cz, 5.6. 2006

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Kyselka

Místa v okolí

 Bučina
 Radošov
 Skalky skřítků
 Velichov
 Šemnická skála
 Mořičov
 Hájek
 Ostrov
 Andělská Hora
 radnice
 mariánský sloup
 Květnová
 Květnová
 Jírov
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Goethova vyhlídka
 Rudá věž smrti
 Stružná
 Bražec
 Jižní prameny
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Hauenštejn
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Himlštejn
 kaple v býv. Popově
 Diana
 Sedlec
 kostel sv. Kříže
 Nebesa
 kostel sv. Urbana
 kaple sv. Barbory
 Hungerberg
 kostel sv. Linharta
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 bývalá fara
 kaple Panny Marie z Re
 kostel Všech svatých
 městský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Jáchymov
 Bochov
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 Doubí
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Klejnštejn
 Maleš
 židovský hřbitov
 Klínovec
 Svatošské skály
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Luka
 Plešivec
 kostel sv. Vavřince
 Perštejn
 Šumburk
 Šumburk
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Egerberk
 Klášterecká kyselka
 Lázně Evženie
 Verušičky
 Týniště
 důl Mauritius
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Jiří
 kaple
 Blažkův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 4281
Typ místa: ostatní
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama