Romantická a stavba ve tvaru válcové věže jako strážní hrádek nad terasovitými vinicemi. Zbudovám roku 1860 pro jaroslavického pána na Jehněčím kopci, na kterém byly zakládány vinice pro jaroslavický zámek.
Hlavní obrázek místa
© Anežka Helánová 01/2008

Lampelberk

Hrádek Lampelberk byl zbudován r.1860 pro jaroslavického pána. V překladu Hnízdecký – Jehněčí kopec. Je postaven na kopci a v jeho blízkosti jsou zde v r. 1861 zakládány terasovité vinice pověstné znamenitým vínem pro Jaroslavický zámek. Hrádek postaven jako bůda ve vinicích, kam se v čas vinobraní sjížděli vinaři a obchodníci ve velkém počtu a platili víno dobře.
Anežka Helánová, 8.12. 2007
popis

Hrádek Lampelberk byl zbudován na kopci (Jehněčí kopec) mezi terasovitě založenými vinicemi na tzv. trati Lampelberk. Tato oblast byla již od založení osady Ječmeniště (1787) pověstna znamenitým vínem. V čase vinobraní se tam sjížděli vinaři a obchodníci s vínem ve velkém počtu a "dobře platili". Hrádek byl postaven jako "bůda ve vinicích". Přístup na výše uvedený hrádek je mezi obcemi Dyjákovičky – Hnízdo. Asi uprostřed této trasy je křižovatka, kde je umístěn pouze turistický ukazatel "Lampelberk" a cesta pokračuje mezi pozemky v soukromém vlastnictví (cca 2 km) k hrádku – velmi dobře značeno. Jde o zpevněnou komunikace vhodnou i pro cykloturistiku. Po dosažení cíle Vám bude odměnou krásný pohled nejen na upravené vinice, ale i krásný výhled do širokého okolí z upravené terasy, která je součástí "bůdy ve vinicích". Přeji Vám krásné zážitky z poznání něčeho nového.

13.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Seefeld
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Chvalovice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Tasovice
 boží muka
 Mailberg
 Dyje
 boží muka
 boží muka
 malovaný sklep
 Louka
 Louka
 sousoší Piety
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Popice
 Dyjákovice
 kostel sv. Volfganga
 Vrbkův kámen
 Červený most
 Vlkova věž
 boží muka
 Daunův palác
 Svatý Kámen
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Znojmo
 Pražská brána
 Papírna
 Šobes
 Božice
 Králův stolec
 Allein
 židovský hřbitov
 Lechovice
 Galgen/šibenice
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Břežany
Základní informace místa
ID místa: 5826
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama