Dominantní pozdně gotický kostel se staršími částmi. Studna, nacházející se v jeho nejstarší části, se stala vyhlášeným poutním místem.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Ivan Grisa, 08/2005
Hnanice leží na silnici ze Znojma do Retzu. V okolí je řada pěších i cyklistických cest, lze odtud dojít do jižní části národního parku Podyjí. Do obce zajíždí autobusová linka Znojmo - Šatov.
Ivan Grisa, 16.6. 2008
popis

Kostel se vzhledem ke svému stavebnímu vývoji skládá ze dvou výrazně odlišných částí: nízké a rustikálním dojmem působící studniční kaple a velkolepého trojlodí s vysokou obrannou věží. Mezistupněm mezi oběma je kaple sv. Linharta, vsazená mezi východní stěnu trojlodí a jižní stěnu studniční kaple. Ta je sice stejně vysoká jako starší část, svou polohou ale respektuje polohu trojlodí a neuskutečněného presbytáře. Východní stěna trojlodí při pohledu zvenčí ukazuje, jak měl být pozdně gotický presbytář vysoký (kamenné výběhy). Pravděpodobně po požáru roku 1645 byla původní klenba trojlodí nahrazena novou, nebo zbavena původních žeber. Dominantou kostela je vysoká západní věž výrazně obranného charakteru: vstup do ní je možný jen přes kostel, okna spodních pater jsou pouze štěrbinová, kamenný ochoz i helmice snižovaly možnost zapálení. Na trojlodí se dochovalo množství původních kamenických článků, výjimečné jsou dosud funkční zámky a křídla vstupních…  číst dále

Ivan Grisa, 16.6. 2008

historie

Kostel sv. Volfganga v Hnánicích

Nejstarší částí stavby je studniční kaple, přiléhající šikmo k východní stěně pozdně gotického trojlodí. Její presbytář a sousední sakristie s depozitářem v patře je pozdně gotický. K západní části studniční kaple přiléhá kaple (sv. Linharta?). V letech 1480–98 probíhala stavba nového kostela, který měl starší chrám (dnes studniční kapli) zcela nahradit. Podařilo se však vybudovat jen trojlodí a západní věž. Stavěla ho zřejmě stejná huť, jako svatoštěpánský dóm ve Vídni. Kostel byl vysvěcen roku 1510, od roku 1518 je farní. Snad roku 1645 vyhořel, obnova se protáhla nejméně do roku 1657. Koncem 19. století došlo k velké opravě, která se opakovala o 100 let později.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Moravy a Slezska, svazek 1, 16.6. 2008

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hnanice

Místa v okolí

 sousoší Piety
 Svatý Kámen
 boží muka
 malovaný sklep
 kostel sv. Linharta
 Šobes
 Papírna
 boží muka
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Popice
 Galgen/šibenice
 Králův stolec
 Vrbkův kámen
 boží muka
 Niederfladnitz
 Chvalovice
 Louka
 Louka
 boží muka
 boží muka
 Znojmo
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Kaja
 Pražská brána
 městské hradby
 Červený most
 židovský hřbitov
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Dyje
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 Hardegg III
 Lampelberk
 Čížov
 Tasovice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Kravsko
 Plenkovice
 Braitava
 Lesná
 Neudegg
 Šenkenberk
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Seefeld
 Mniszkův kříž
 jez
 Grundův mlýn
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vlčí dvůr
 Vranovská přehrada
 Tvořihráz
 Bohunice
 Žerotice
 Mailberg
Základní informace místa
ID místa: 6354
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama