Dominantní pozdně gotický kostel se staršími částmi. Studna, nacházející se v jeho nejstarší části, se stala vyhlášeným poutním místem.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od rakouské strany
© Jan P. Štěpánek 09/2012
Hnanice leží na silnici ze Znojma do Retzu. V okolí je řada pěších i cyklistických cest, lze odtud dojít do jižní části národního parku Podyjí. Do obce zajíždí autobusová linka Znojmo - Šatov.
Ivan Grisa, 16.6. 2008
popis

Kostel se vzhledem ke svému stavebnímu vývoji skládá ze dvou výrazně odlišných částí: nízké a rustikálním dojmem působící studniční kaple a velkolepého trojlodí s vysokou obrannou věží. Mezistupněm mezi oběma je kaple sv. Linharta, vsazená mezi východní stěnu trojlodí a jižní stěnu studniční kaple. Ta je sice stejně vysoká jako starší část, svou polohou ale respektuje polohu trojlodí a neuskutečněného presbytáře. Východní stěna trojlodí při pohledu zvenčí ukazuje, jak měl být pozdně gotický presbytář vysoký (kamenné výběhy). Pravděpodobně po požáru roku 1645 byla původní klenba trojlodí nahrazena novou, nebo zbavena původních žeber. Dominantou kostela je vysoká západní věž výrazně obranného charakteru: vstup do ní je možný jen přes kostel, okna spodních pater jsou pouze štěrbinová, kamenný ochoz i helmice snižovaly možnost zapálení. Na trojlodí se dochovalo množství původních kamenických článků, výjimečné jsou dosud funkční zámky a křídla vstupních…  číst dále

Ivan Grisa, 16.6. 2008

historie

Kostel sv. Volfganga v Hnánicích

Nejstarší částí stavby je studniční kaple, přiléhající šikmo k východní stěně pozdně gotického trojlodí. Její presbytář a sousední sakristie s depozitářem v patře je pozdně gotický. K západní části studniční kaple přiléhá kaple (sv. Linharta?). V letech 1480–98 probíhala stavba nového kostela, který měl starší chrám (dnes studniční kapli) zcela nahradit. Podařilo se však vybudovat jen trojlodí a západní věž. Stavěla ho zřejmě stejná huť, jako svatoštěpánský dóm ve Vídni. Kostel byl vysvěcen roku 1510, od roku 1518 je farní. Snad roku 1645 vyhořel, obnova se protáhla nejméně do roku 1657. Koncem 19. století došlo k velké opravě, která se opakovala o 100 let později.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Moravy a Slezska, svazek 1, 16.6. 2008

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hnanice

Místa v okolí

 sousoší Piety
 Svatý Kámen
 boží muka
 malovaný sklep
 kostel sv. Linharta
 Šobes
 Papírna
 boží muka
 boží muka
 Popice
 socha sv. Floriána
 Galgen/šibenice
 Králův stolec
 vodní nádrž Znojmo
 Vrbkův kámen
 boží muka
 Niederfladnitz
 Chvalovice
 Louka
 Louka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Radniční věž
 Vlkova věž
 Althanský palác
 Daunův palác
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Kaja
 Pražská brána
 městské hradby
 Červený most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Dyje
 boží muka
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 Hardegg III
 Čížov
 Lampelberk
 Tasovice
 kostel sv. Prokopa
 poklona
 Únanov
 poklona
 Fronsburg
 poklona
 Kravsko
 Plenkovice
 poklona
 poklona
 Braitava
 kaple sv. Anny
 Lesná
 Neudegg
 Šenkenberk
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Seefeld
 jez
 Mniszkův kříž
 Vranov nad Dyjí
 Grundův mlýn
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 Vlčí dvůr
 Tvořihráz
 Bohunice
 Žerotice
 Mailberg
Základní informace místa
ID místa: 6354
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama