Barokní kostel postaven v letech 1682 – 1684. Kostel jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem a s obdélníkovou sakristií. V západním průčelí hranolovitá věž s cibulovou bání. V kostele dvě kaple, Panny Marie a sv. Michala. Před kostelem socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Víta v Dolní Krupé
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Dolní Krupá leží 6 km severně od Havlíčkova Brodu a 8 km jihozápadně od Chotěboře. Obcí prochází silnice II/344 spojující Havlíčkův Brod s Chotěboří a také silnice III. třídy. Východně od obce vede železniční trať č. 238 Havlíčkův Brod – Pardubice. Nejbližší železniční stanice je ale v obci Rozsochatec, vzdálené asi 2,5 km. Kostel sv. Víta stojí v centru obce a díky své věži je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 4.10. 2018
popis

Kostel sv. Víta je jednolodní, obdélníková stavba s trojboce uzavřeným presbytářem a při severní straně s obdélníkovou sakristií. V západním průčelí stojí hranolovitá věž s cibulovou bání. Vstup do kostela je z jižní strany čtvercovou předsíní křížově zaklenutou s lunetami. Kostelní loď je obdélníkového půdorysu, zaklenuta valeně s lunetami. Klenební pasy svedeny do pilastrů s hlavicemi a patou. Na západní straně lodi kruchta. Prostor pod kruchtou zaklenut křížovou klenbou. Pod kruchtou zazděny kamenné erby z konce 16. století. Presbytář trojboce zakončen, zaklenut valeně s výsečemi s rovným profilovaným nadpražím. Triumfální oblouk zaklenut valeně se štukovou výzdobou. Jižním směrem z presbytáře valeně zaklenutý oblouk do kaple Panny Marie. Kaple je kryta pultovou šindelovou střechou. Fasáda kaple členěna pouze římsou a půlkulatým okénkem. Po celé klenbě freska. Na osu presbytáře navazuje obdélníková kaple sv.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.10. 2018

historie

První zmínka o obci Dolní Krupá pochází z roku 1283. Již v roce 1307 zde byl postaven první dřevěný kostelík, později přestavěn renesančně. Barokní kostel byl postaven mezi lety 1682-1684 za Jana Jeronýma z Löwenfelsu. Z předchozí renesanční přestavby ze začátku 17. století zůstala zachovaná ojedinělá pohřební kaple sv. Michala. O bohatou výzdobu zdejšího kostela se pak postaral baron Tadeáš Schonowitz. Roku 1892 při velkém požáru oheň zničil polovinu obce i s kostelem, ve kterém se roztavilo 5 velkých kostelních zvonů. Z příspěvků obyvatel byly roku 1924 opatřeny tři nové kostelní zvony.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Dolní Krupá

Místa v okolí

 Dolní Krupá
 Ronovec
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Rozsochatec
 kostel sv. Mikuláše
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Malinův dům
 morový sloup
 stará radnice
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Hadrburg
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Česká Bělá
 Hnátův kámen
 mariánský sloup
 poštovní stanice
 Chotěboř
 Nejepín
 kamenný most
 kamenný most
 Sokolov
 kostel sv. Kateřiny
 Železné Horky
 Kroměšín
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Kvasetice
 Zboží
 Štěpánov
 Bačkov
 Maleč
 boží muka
 Habry
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Smilov
 Světlá nad Sázavou
 Nový Studenec
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 bývalý špitál
 Skřivánek
 židovský hřbitov
 Lipnice
 Věž
 Ronovský most
 poutní kaple sv. Anny
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Anny
 Ronov
 boží muka
 boží muka
 Lipka
 Možděnice
 kostel sv. Kunhuty
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 Trhová Kamenice
 boží muka
 kostnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Krupá
Dolní Krupá 54
58271 Dolní Krupá
Tel: 732 424 737
http://www.bihk.cz/dieceze/dolni-krupa
rzahalka@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 14013
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama