Románsko-gotický kostelík z I. poloviny 13. století sloužil osadě rýžovníků zlata nad Ostružnou (Pstružnou). V I. polovině následujícího věku původní apsidu nahradil gotický presbytář a sakristie, přiložená k jeho jižní stěně. Loď sklenuta 1691, další úpravy nevýznamné.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 08/2011
Kostelík v někdejší Zdouni tvoří dominantu nejspodnější části údolí Ostružné. Příjezd od sušického nádraží či z Hrádku umožňuje silnice III. třídy přes Tedražice, ke kostelu vede odbočka s parkovacími místy. Po zmíněné silnici je vedena i cyklotrasa 305. Nejbližší autobusová zastávka Tedražice, náves se nachází asi 400 m východně, ve volných dnech je obsluhována jediným párem spojů. Nejbližší železniční stanice Hrádek u Sušice (trať Klatovy - Horažďovice předměstí) je vzdálena necelé 2 km západně. O přístupnosti interieru kostela se informujte na přiloženém kontaktu.
Ivan Grisa, 4.9. 2011
historie

Kostel svatého Vavřince v bývalé Zdouni u Tedražic

Kostel byl postaven zřejmě v I. polovině 13. století na vyvýšenině nad levým břehem dnešní Ostružné (původně Pstružná, později Stružná). Sloužil duchovním i obranným potřebám rozptýlených osad rýžovníků zlata, z nichž se vyvinuly Tedražice a Hrádek. Samotná Zdouň zanikla a kostel je jejím jediným pozůstatkem. Stavba byla původně zřejmě románská, o čemž svědčí zvonová okénka věže. O původní slohové podobě lodi nelze vzhledem k pozdějším přestavbám vyslovovat jednoznačné soudy, západní portál v podvěží je datován do III. čtvrtiny 13. století. V I. polovině století 14. nahradil původní apsidu gotický presbytář s velkými okny vyplněnými bohatými kružbami. K jeho jižnímu boku byla přiložena velká sakristie, snad plnící i funkci depozitáře. Roku 1691 byla dokončena raně barokní úprava financovaná Isabelou Švihovskou, která se dotkla především lodi. Ta získala valenou klenbu s výsečemi, velká hrotitá okna ze závěru 14.…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 4.9. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 4. [T/Ž], Academia, Praha 1982
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hrádek

Místa v okolí

 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Čejkovy
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Svatobor
 Kašovice
 kostel sv. Václava
 Lipová Lhota
 městské opevnění
 městský špitál
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Svojšice
 barokní kaple
 židovský hřbitov
 Žikov
 Volšovy
 synagoga
 Miřenice
 Budětice
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Kněžice
 Dlouhá Ves
 Chamutice
 Petrovice
 Ujčín
 Hrad pod Hrnčířem
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Jiřičná
 synagoga
 Kojšice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Rabí
 Žichovice
 Nalžovy
 Velhartice
 Loučová
 Zavlekov
 Hlavňovice
 Sedlo
 Dolejší Krušec
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Anny
 Mlázovy
 hrobka rodiny Schmid
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mořice
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Žihobce
 Malonice
 švédské hroby
 Palvinov
 Nemilkov
 kašna II
 Horská synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 Vatětice
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Boříkovy
 kostel sv. Václava
 Kundratice
 sýpka a kalvarie
 Hradiště
 Karlov
 smolná pec
 kostel sv. Mikuláše
 Mačice
 kostel sv. Vintíře
 Podolí
 radnice
 kostel sv. Markéty
 pranýř
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Hrad u Strašína
 kaple sv. Vintíře
 Frymburk
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Záluží
 Těšetiny
 Vojnice
 boží muka
 Rosenauerův mlýn
 Hvížďalka
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 boží muka
 Nový Čestín
 Podměstský mlýn
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Pražská brána
 Javorná
 kaple sv. Anny
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Mochtín
 kostel sv. Anny
 Maleč
 Srbice
 Habartice
 Měsíční kámen
 Královský kámen
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 Obytce
 Sobětice
 kaple sv. Kříže
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbynice
Štěpánovice 2
339 01 Klatovy
Tel: 731 402 882
janwirth@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 10366
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama