Zachovalý farní kostel, obklopený ohrazeným hřbitovem, uprostřed návsi. Původně románský, přestavěn goticky v 1. pol. 14. stol., upravován barokně v l. 1683-1686, r. 1701 přistavěna kaple a obnoven po požáru r. 1752. V l. 1765-1766 postavena zděná věž. Přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel z východu
© Marcela Váňová 12/2020
Pištín je obec ležící 13 km severozápadně od Českých Budějovic. První písemná zmínka pochází z r. 1261. Patří mezi devět historických vesnic, počítaných k oblasti tzv. Zbudovských blat. Jsou zde statky ve stylu selského baroka. Obec leží na trase České Budějovice - Písek a Strakonice a prochází jí cyklistická stezka č. 1085.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 5.6. 2020
popis

Jednolodní kostel s pětiboce uzavřeným presbytářem, obdélnou sakristií po severní straně lodi, barokní předsíní po jižní straně lodi a věží v západním průčelí. Na jižní straně je vysoký hrotitý portál, na severu pak sakristie s okénkem s trojlistou špaletou. Presbytář je sklenut křížovou klenbou, též i sakristie; loď je plochostropá s rovně podstropenou kruchtou v západní části; na trimfálním oblouku a na stropě lodi je štuková výzdoba. Zařízení kostela tvoří barokní hlavní oltář s. Vavřince, boční oltáře sv. Anny, sv. Barbory a sv. Linharta a kazatelna z r. 1713. V kostelní předsíni jsou zazděny tři náhrobní kameny rodu Kunášů z Machovic ze 16. století (viz tvrze Machovice, Staré Machovice a Vildštejn).

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008,UPČ,.sv.3,Academia1980,Jaroslav Špiroch, 6.6. 2020

historie

Kostel sv. Vavřince byl již kolem r. 1261 farním. V r. 1392 zde probíhal spor mezi farářem a kaplanem (placení duchovného při nově zřízené kapli), který byl řešen i před vikářem pražského arcibiskupství Janem z Pomuku (pozdějším sv. Janem Nepomuckým). Barokní přestavba kostela proběhla v letech 1683-1686 stavitelem Giaccomem de Maggi. V r. 1701 dal farář V. A. Liška přistavět kapli Panny Marie Karmelské, nynější jižní předsíň. V r. 1752 byly provedeny opravy po požáru a následně v letech 1765-1766 vyrostla zděná věž náhradou za dřevěnou zvonici. Nové varhany navrhl v r. 1774 František Ferdinand Semrad ze Sedlce u Tábora, nynější jsou z r. 1924. Naproti kostelu stojí rozsáhlé objekty barokní fary, postavené po požáru v r. 1754.

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008,UPČ,.sv.3,Academia1980,Jaroslav Špiroch, 5.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Pištín

Místa v okolí

 Suchá
 Kubatův pomník
 Sedlec
 Vildštejn
 dvůr Vondrov
 Machovice
 boží muka
 Staré Machovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Houžná
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Doubíčko
 Hluboká nad Vltavou
 Poděhusy
 Čakovec
 Holašovice - VPR
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 Libív
 Rábín
 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 návesní kaple
 Habří
 kostel sv. Víta
 Habří
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Rozálie
 Karlův hrádek
 Hradec u Dobřejovic
 Orty
 Lomec
 Kratochvíle
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Jiří
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Solní brána
 Libějovice
 Masné krámy
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Chvalešovice
 Zlatý most
 Libějovice
 kostel sv. Rodiny
 dvůr Koroseky
 Kluk
 Býšov
 kaplička sv. Anny
 židovský hřbitov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Chvalešovice
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 panský dům
 kostel sv. Martina
 Červený dvůr
 kaplička Panny Marie
 Poříčí
 Boršov
 Vysoký hrádek
 Litoradlice
 Rudolfov
 Vodňany
 Purkmistrovský dům
 kaple Panny Marie
 synagoga
 kostel sv. Víta
 Jánský most
 městské opevnění
 Kuglvajt
 Doubravice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14947
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama