Pozdně barokní kostel, jednolodní stavba s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží, byl postaven v letech 1775-1778 asi 35 m severně od svého předchůdce, který byl následně zbořen. V průběhu 19. století proběhly stavební úpravy kostela.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Severomoravská obec Luboměř (dříve německy Laudner) se nachází v Moravskoslezském kraji v okrese Nový Jičín na jihozápadním okraji přírodního parku Oderské vrchy. Obec, která má nyní přes 300 obyvatel, leží mimo železniční síť a prochází jí vedlejší silnice, vycházející u vsi Lipná ze silnice II/441 (Potštát-Odry) k severu do Spálova. Severním a východním okrajem prochází zelená turistická značka, spojující město Odry a městys Spálov. Kostel sv. Vavřince se nachází u jižního okraje zástavby vedle hřbitova. Je filiálním ve farnosti Spálov a pravidelné bohoslužby se tu nekonají.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček, 28.10. 2019
historie

Ves je prvně vzpomínána v roce 1394 a roku 1408 se zde uvádí i dřevěný kostel s farou. V 16. století kostel sloužil evangelíkům. Po skončení třicetileté války bylo obyvatelstvo rekatolizováno. Snad již v té době zde mohl být kostel, údaje se však rozcházejí. Původní chrám stával uprostřed hřbitova až do roku 1778. Stavbu současného pozdně barokního kostela připravil a finančně zajistil majitel spálovského panství Jiří Leopold Frakštejn z Načeslavic a jeho manžel jeho sestry Antonie Emanuel Kajetán Záviš z Osenic. Realizace stavby proběhla až v letech 1775-1778 za Antonie Frakštejnové a jejího syna Aloise Emanuela Záviše z Osenic. Kostel vznikl asi 35 m severně od původní stavby jako jednolodní stavba s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží, která vystupuje z roviny průčelí. Památkou na stavebníky je deska s erby Frakštejnů z Načeslavic a Záišů z Osenic na čelní straně věže. Kostel byl…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: http://www.lubomer.cz a další, 28.10. 2019

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Luboměř

Místa v okolí

 Spálov
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Partutovice
 zvonice
 morový sloup
 Potštát
 Hodinová věž
 Františkův Dvůr
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Puchart
 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 větrný mlýn
 kaple
 katovna
 městské hradby
 Odry
 zvonice
 Kunzov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Stará Voda
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Vítkov
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Jiří
 kamenný most
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 Drahotuše
 kaple
 kaple
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 Velká Střelná
 Vikštejn
 hradiště Obírka
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Roderichova kaple
 Hranice
 kostel sv. Josefa
 loretánská kaple
 Nová synagoga
 radnice
 Knurrův dům
 mariánský sloup
 Dubová
 Fulnek
 Velká Střelná
 městské hradby
 Vildštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Špičky
 kaple
 Polouvsí
Základní informace místa
ID místa: 14485
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama