
Kostel a zejména jeho hlavní věž jsou nejvýraznější dominantou Dačic. Parkování je možné v okolí, kde je i četná síť občerstvoven. Od železniční zastávky Dačice město (trať Kostelec u Jihlavy - Telč - Slavonice) asi 300 m do kopce přes náměstí. Věž je v letních měsících přístupná, zejména při poledním zvonění poskytuje adrenalinový zážitek průchodu přímo pod rozhoupaným velkým zvonem Vavřincem. Kromě pravidelných otevíracích hodin lze na kontaktním telefonu objednat mimořádné skupinové prohlídky. Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají pravidelně v sobotu (zima od 17.30, léto od 18.00) a v neděli (od 9.00).
V místě kostela sv. Vavřince stával románsko-gotický kostel. Dnešní jednolodní síňový kostel na půdorysu latinského kříže je slohovou směsí pozdního baroka a klasicismu z let 1775-88. Stavbu vyprojektoval a také zahájil místní stavitel M. Kirchmayer, po jeho smrti roku 1784 kostel dokončil zednický mistr T. Pospíchal. Od západu ke kostelu přiléhá vysoká hranolová renesanční městská věž vystavěná v letech 1586-92 stavitelem F. Garovem z Bissone.
červenec a srpen: út - so 9,30 - 12,30 13,30 - 17 ne - 13 - 17
dospělí 10,- Kč děti 5,- Kč rodina (5 a více osob) 30,- Kč
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.