
Kostel je orientovaná stavba z lomového kamene s obdélnou lodí zakončenou pětibokým presbytářem. K němu je od severu připojena sakristie tvořená mírně lichoběžnou boční kaplí s pětibokým odstupněným závěrem. V západním průčelí lodi stojí mírně lichoběžná věž, při jižním průčelí obdélná předsíň. Mírně se zužující věž je je čtyřpatrová na mírně lichoběžném půdorysu o straně 8,7 m a síle zdiva v přízemních partiích 1,9 m, ve čtvrtém patře starší literatura 19. století uvádí zbytek původního podvojného románského okna. Přízemí je zaklenuto křížovou klenbou, od západu do něj vede mladší portál, do lodi pak mírně hrotitý portál s profilací. Patro věže je přístupné z kruchty pravoúhlým portálem s letopočty 1545 a 1599 v nadpraží. Patro je sklenuto křížovou hřebínkovou klenbou se štukovou výzdobou a malovanými renesančními erby Trčků, Berků z Dubé a dalšími natolik poškozenými, že nelze určit, kterým rodům patří.… číst dále
Kostel sv. Václava v Lažanech je poprvé připomínán jako farní roku 1350, jeho dějiny se však začaly psát již o století dříve. Literatura se vesměs shoduje v románském původu přinejmenším spodní části věže, podle D. Líbala je románské snad i zdivo lodi. Není vyloučeno, že při kostele tehdy stával panský dvorec. Ve třetí čtvrtině 14. století byl kostel rozšířen o dnešní presbytář, severní kapli, goticky upravena byla zřejmě i loď. Lažany byly v té době zřejmě stále samostatným statkem, soudě alespoň podle skutečnosti, že nebyly roku 1392 uvedeny ve výčtu příslušenství panství nedalekého hradu Rychmburk. K němu byly Lažany připojeny za blíže neznámých okolností někdy během první poloviny 15. století. Během husitských válek byl kostel poškozen, za Berků z Dubé byl ve druhé polovině 16. století přestavěn. Tehdy byla přistavěna jižní předsíň a podle dochovaných letopočtů 1545 a 1599 byla upravována i věž. Barokními úpravami prošel… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.