Románsko-gotic. kostel z 13. st., rozš. ve 14. st., poškozen za hus. válek, uprav. v l. 1545, 1599, ve 2. pol. 18. st. Orientovan, s hranolovou věží, obd. lodí, žebrově klenutými pětibokými závěrem a sakristií. Zdob. sanktiarium, náhrobníky, portály.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava - Lažany
© Petr Jína, 08/2009
Hřbitovem obklopený kostel leží při silnici č. 358 ze Skutče do Předhradí.
4.9. 2009
popis

Kostel je orientovaná stavba z lomového kamene s obdélnou lodí zakončenou pětibokým presbytářem. K němu je od severu připojena sakristie tvořená mírně lichoběžnou boční kaplí s pětibokým odstupněným závěrem. V západním průčelí lodi stojí mírně lichoběžná věž, při jižním průčelí obdélná předsíň. Mírně se zužující věž je je čtyřpatrová na mírně lichoběžném půdorysu o straně 8,7 m a síle zdiva v přízemních partiích 1,9 m, ve čtvrtém patře starší literatura 19. století uvádí zbytek původního podvojného románského okna. Přízemí je zaklenuto křížovou klenbou, od západu do něj vede mladší portál, do lodi pak mírně hrotitý portál s profilací. Patro věže je přístupné z kruchty pravoúhlým portálem s letopočty 1545 a 1599 v nadpraží. Patro je sklenuto křížovou hřebínkovou klenbou se štukovou výzdobou a malovanými renesančními erby Trčků, Berků z Dubé a dalšími natolik poškozenými, že nelze určit, kterým rodům patří.…  číst dále

Zany, 4.9. 2009

historie

Kostel sv. Václava v Lažanech je poprvé připomínán jako farní roku 1350, jeho dějiny se však začaly psát již o století dříve. Literatura se vesměs shoduje v románském původu přinejmenším spodní části věže, podle D. Líbala je románské snad i zdivo lodi. Není vyloučeno, že při kostele tehdy stával panský dvorec. Ve třetí čtvrtině 14. století byl kostel rozšířen o dnešní presbytář, severní kapli, goticky upravena byla zřejmě i loď. Lažany byly v té době zřejmě stále samostatným statkem, soudě alespoň podle skutečnosti, že nebyly roku 1392 uvedeny ve výčtu příslušenství panství nedalekého hradu Rychmburk. K němu byly Lažany připojeny za blíže neznámých okolností někdy během první poloviny 15. století. Během husitských válek byl kostel poškozen, za Berků z Dubé byl ve druhé polovině 16. století přestavěn. Tehdy byla přistavěna jižní předsíň a podle dochovaných letopočtů 1545 a 1599 byla upravována i věž. Barokními úpravami prošel…  číst dále

Zany, 11.8. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Lažany

Místa v okolí

 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Borůvka
 Zdislav
 pivovar
 Košumberk
 Pivnická rokle
 Bílý Kůň
 Jahůdka
 evangelický kostel
 Kapalice
 kostel sv. Jiří
 Betlém
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 Ležáky
 Toulovcovy maštale
 křížová cesta
 Chrast
 kostel sv. Martina
 rozhledna Terezka
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Pěšice
 Jarošov
 Rosice
 Rosice
 Toulovcova rozhledna
 Čachnov
 Betlém
 Štěnec
 kostel sv. Prokopa
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Domoradice
 Popovec
 pomník Jana Husa
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 Kočičí hrádek
 Chroustovice
 Přestavlky
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Březovice
 Růžový palouček
 Karlštejn
 Lukavice
 Zkamenělý zámek
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrov
 Rohozná
 Svobodné Hamry
 Hrochův Týnec
 Strádov
 hasičská zbrojnice
 Nabočany
 smírčí kříž
 Svobodné Hamry
 Vraclav
 Hrochův Týnec
 Trhová Kamenice
 Veselý Kopec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 Pražská brána
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Chlum
 Slatiňany
 Vejvanovice
 Zaháj
 Topol
Základní informace místa
ID místa: 8118
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama