Původní gotický kostel z 12. st. Přestavován r. 1601. Nejvýznamnější barokní přestavba v l.1722–26, kdy byl vlastně vystavěn kostel nový. Poslední velikou opravu prodělal v l.1985–86. Před kostelem sochy Sedmibolestné Panny Marie a sv. Šebestiána.
Hlavní obrázek místa
Pohled z náměstí Na podkově.
© Pavel Vítek 09/2009
Město Bystré leží 11 km jihovýchodně od Poličky a 16 km jihozápadně od Svitav. Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské se nachází v centru města a jeho mohutná stavba je nepřehlédnutelnou dominantou. Město Bystré a okolí si vybral režisér Vojtěch Jasný v roce 1968 pro natáčení filmu Všichni dobří rodáci.
Pavel Vítek, 29.9. 2009
popis

Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je rozsáhlá jednolodní barokní stavba. Chrámová loď je ukončena čtverhranným presbytářem, sakristie umístěna na východní straně. V západním průčelí chrámu vyzdviženy dvě věže, z nichž západní je pozůstatkem původní gotické stavby. Interiér chrámu je bohatě vybaven barokním zařízením. V obrazové výzdobě najdeme příběhy ze života Kristova, 11 obrazů apoštolů, obrazy křížové cesty. Nad monumentálním hlavním oltářem je umístěn obraz Jana Křtitele, doplněný sochy jeho rodičů, Alžběty a Zachariáše. Před kostelem je umístěna socha Sedmibolestné Panny Marie, jejímž autorem je J. Pacák a pochází z roku 1725. Druhou sochou umístěnou před kostelem je socha sv. Šebestiána z roku 1714, která byla údajně pořízena jako poděkování za odvrácení morové nákazy. Obě sochy byly původně umístěny v jiných částech města a před kostel přeneseny až v roce 2005.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech A-J, Academia Praha 1980, 29.9. 2009

historie

Původní stavba kostela pocházela asi z 12. století. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1359. Od té doby prošla několika změnami. Větší přestavba kostela proběhla v roce 1601, kdy byl kostel rozšířen a byla zřízena nová hrobka. Nejvýznamnější ale byla jeho barokní přestavba v letech 1722–1726, kdy byl vlastně vystavěn kostel nový, a tuto podobu má kostel v podstatě dodnes. Vysvěcen byl 27. října 1726. V letech 1816–1817 v kostele instalovány nové varhany. Rekonstrukcí pak kostel prošel v roce 1863. Poslední velikou opravu chrám prodělal v letech 1985–1986.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech A-J, Academia Praha 1980, 29.9. 2009

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

Místa v okolí

 radnice
 Brtounova chalupa
 Bystré
 Svojanov
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 Dalečín
 Dalečín
 Síň rodáků
 Christianeum
 radnice
 evangelický kostel
 Jimramov
 Jimramov
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka rodu Belcredi
 Karasín
 kostel sv. Barbory
 Pyšolec
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr
 Bělá nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Aueršperk
 štola sv. Trojice
 Pomezí
 rondokubistické domy
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Zubštejn
 Tylův dům
 Crhov
 radnice
 městské opevnění
 Polička
 Rozsíčka
 Louka
 Skály
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Domanínek
 Skalský dvůr
 socha zubra
 Kozlov - horní sídlo
 Demelova kaple
 Kozlov - dolní sídlo
 Centrum Eden
 Killerova kaplička
 Lány
 kostel sv. Josefa
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiljí
 Burianova rozhledna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 kostel sv. Václava
 Hradisko
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bystré
nám. Na podkově 43
569 92 Bystré
Tel: 461 741 730
farnost.bystre@post.cz
Základní informace místa
ID místa: 8356
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama