Gotický kostel byl postaven v obd. 1400–1410 na místě staršího kostela (zmiň. r. 1322), nový kostel se zmiňuje až r. 1424. Kolem r. 1654 byl kostel renesančně opraven. R. 1770 byla přistavěna věž. Vnitřní zařízení kostela je převážně barokní. Stavba patří mezi národní kulturní památky Slovenska.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel
© Martin Tlach, 08/2012
Ŕímskokatolický kostel sv. Štefana Kráľa, který byl postaven okolo roku 1400, patří mezi národní kulturní památky Slovenska. Je přístupný v době konání bohoslužeb a také při příležitosti každoroční akce Noc kostelů.
E. Horáková podle www.obec-beckov.sk, 14.10. 2012
popis

Jednolodní gotický kostel s představěnou čtverhrannou věží ve vstupním průčelí, s přístavky po stranách lodi. Fasádu kostela člení lizénové rámy, stavbu podepírají gotické opěráky. Po polovině 17. stol. byl při opravě renesančně upraven – zaklenut renesanční klenbou se štukovými ornamenty a do lodě byla vestavěna okružní protestantská empora na pilířových arkádách, obíhající loď ze tří stran. Věž byla přistavěna r. 1770, její štíhlá střecha je z přelomu 19. a 20. století. Ve věži jsou dva zvony z r. 1930. Z gotických stavebních prvků se zachovala plamínková kružba v oknech, v presbytáři polygonální přípory s římsovými hlavicemi, lomený portál sakristie, patkové římsy vítězného oblouku, kamenné pastofórium. Renesanční lunetová klenba presbytáře dosedá na původní gotické polygon. přípory, v lodi na pilíře s římsami. V kostele se do dnešních dob dochovala renesanční kamenná dlažba. Vnitřní vybavení kostela je převážně…  číst dále

E. Horáková podle zdroje Súpis pamiatok na Slovensku 1., kolektiv autorů; http://www.nockostolov.sk, 24.10. 2012

historie

Středověký farní kostel sv. Štefana Kráľa byl postaven v období 1400–1410 na místě staršího kostela (zmiňovaného r. 1322). Kostel sv. Štefana Kráľa se prvně zmiňuje až roku 1424. Okolo roku 1654 byl kostel opraven – z této doby pochází renesanční valená klenba kostela, spočívající na mohutných pilířích. Věž byla přistavěna roku 1770 (středověké základy věže). Štíhlá jehlancovitá střecha (zakončená makovicí s křížem) je z období přelomu 19. a 20. století. Ve věži kostela jsou dva zvony z roku 1930. Zařízení kostela je převážně barokní. Kolem kostela se dříve rozkládal hřbitov (zmiňován roku 1766), který byl později zrušen. Kostel ohrazuje zeď s bránou rámovanou pilíři s kamennými plastikami sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého ze 17. století. Kostel patří mezi národní kulturní památky Slovenska.

E. Horáková podle Súpis pamiatok na Slovensku 1., kolektiv autorů; www.nockostolov.sk, 14.10. 2012

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Rakoľuby
 Kočovce
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 Zemianske Podhradie
 Kostolná
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Tematín
 Brunovce
 Záblatie
 Lúka
 Dubodiel
 Park miniatúr
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Lopeník
 Topoľčiansky hrad
 Strání
 Duchonka
 Strání
Kontaktní informace
Obecný úrad Beckov
916 38 Beckov 180
Tel: (+421) 327 777 125
http://www.obec-beckov.sk
Základní informace místa
ID místa: 10931
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama