Kostel sv. Šimova a Judy z poloviny 13. století postaven Rožmberky v raně gotickém stylu. Přestavěn pseudogoticky v roce 1909, kdy bylo také pořízeno nové vybavení. Hlavní oltář z 18. století. Okolo hřbitov a boží muka z roku 1521.
Hlavní obrázek místa
Pohled na obec s kostelem od jihu
© Jiří Cukr, 08/2009
Kostel sv. Šimova a Judy stojí v jižní části obce Rožmitál na Šumavě (400 obyvatel) mezi Kaplicí a Vyšším Brodem na Českokrumlovsku. V některých pracích je uváděno zasvěcení Nanebevzetí Panny Marie.
Jiří Cukr , 16.8. 2009
popis

Kostel tvoří dominantu obce. Z gotické stavby zůstal např. presbytář se žebrovou klenbou nebo základy věže. Ostatní vzaly za své během přestavby před sto lety. Z té doby pochází loď a většina vnitřního vybavení, nejstarší je hlavní oltář se sochami sv. Šimona a Judy pořízený kolem roku 1770. Na prostranství u kostela býval hřbitov, který se podařilo v posledních letech obnovit a dnes se zde opět pohřbívá. Na fasádě kostela je několik starých náhrobků. Před kostelem u silnice stojí čtyři metry vysoká boží muka z roku 1521.

Jiří Cukr , 16.8. 2009

historie

Připomíná se již v roce 1259 jako farní společně s osadou (německy Rosenthal), která byla založena Rožmberky ve spojitosti s výstavbou hradu Rožmberk. Kostel byl ve správě vyšebrodského kláštera. Původní stavba byla raně gotická, zřejmě formálně typická pro rožmberskou stavební huť. Razantní přestavba proběhla v roce 1909 v pseudogotickém stylu podle plánů Franze Schiefthalera z Lince.

Jiří Cukr , 16.8. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Kaplickém, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1921
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmitál na Šumavě

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 Omlenička
 Louzek
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 kostel sv. Floriána
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Čertova stěna
 radnice
 Tichá
 Pořešín
 Pasovary
 Černá
 Slavkov
 Sokolčí
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 boží muka
 kaple sv. Martina
 dům č. p. 60
 kostel sv. Víta
 prelatura
 jezuitská kolej
 mariánský sloup
 kaplanka
 radnice
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 městské opevnění
 Čertovo kopyto
 kostel sv. Oldřicha
 Kvítkův dvůr
 Trojaň
 Slabošovka
 radnice
 mariánský sloup
 Dobrkovický mlýn
 kostel sv. Václava
 Velešín
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 8152
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama