Pozdně barokní kostel sv. Prokopa v Sobčicích postaven v letech 1761-1763 na místě zbořeného gotického. Věž přistavěna v letech 1775-1777, v ní kruchta s varhanami a dva zvony. Poslední oprava po požáru věže a střechy r. 1994. Od r. 2009 kostel v majetku obce.
Hlavní obrázek místa
Sobčice - kostel sv. Prokopa
© Jiří Špaček, 8/2017
Obec Sobčice leží na vedlejší silnici (směr Chomutice) jižně od Podhorního Újezdu při silnici I/35. U severního okraje obce je místní železniční zastávka na trati 041 z Hradce Králové do Jičína. Od této zastávky vychází k severu zelená turistická značka přes Podhorní Újezd a hřeben Chlumu do Mlázovic. V současnosti má obec asi 300 obyvatel. Kostel sv. Prokopa stojí přímo u zákrutu silnice v severní části obce.
10.10. 2017
historie

Nejstarší zpráva o kostele v Sobčicích je z r. 1369 v rejstříku papežských desátků, kdy se ze zdejšího kostela platilo každé pololetí 12 grošů. Stavba současného pozdně barokního kostela sv. Prokopa vznikla na místě staré svatyně v letech 1761-1763 podle plánů pražského architekta A. K. Schmidta. Nejdříve bylo vystavěno kněžiště a hlavní loď, v dalších letech pak klenutí a celá stavba byla zastřešena a omítnuta. Vnitřní výzdoba byla dokončena r. 1770 a 2. září téhož roku byl kostel vysvěcen. Teprve potom byla v letech 1775-1777 přistavěna dvoupatrová věž vysoká 19 m. V jejím prvním patře jsou varhany a ve druhém patře zvonice, původně se čtyřmi, nyní se dvěma zvony. Zdivo je z lomového kamene omítnuté hladkou omítkou. Kolem kostela býval hřbitov. Dnes zde zůstalo jen několik náhrobních kamenů, převážně ze 17. stol., zazděných do obvodové zdi. Nynější hřbitov se nachází při silnici za jižním okrajem zástavby. Kostel…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a web obce), 12.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Sobčice

Místa v okolí

 Sobčice
 Obora
 Hradišťko
 Ostroměř
 Konecchlumí
 Kovač
 Mlázovice
 Holovousy
 Staré Smrkovice
 Chloumky
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenice
 Choteč
 Podlesí
 kostel sv. Matouše
 Myštěves
 Vysoké Veselí
 Tuř
 Chotělice
 Vysoká
 Bašnice
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Mokřice
 Hořice
 Hořice
 Milíčeves
 kostel sv. Stanislava
 Hořice
 Smidary
 Volanice
 Dřevěnice
 Stav
 Pustohrad u Hořic
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 Skřivany
 Stračov
 Stračov
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Hrad u Bezníka
 Miletín
 Jeřice
 Jičíněves
 Jičíněves
 Sloupno
 Valdštejnská lodžie
 Češovské valy
 Pecka
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Sekeřice
 pomník Janu Malátovi
 mariánský sloup
 Čeřov
 Valdická brána
 Čeřovka
 synagoga
 Šluspárk
 Železnice
 Kumburk
 kostel sv. Matouše
 Hlušice
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Husův sbor
 Železnice
 kostel sv. Vavřince
 Bradlec
 Nový Bydžov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Veliš
 Vokšice
 Dohalice
 Nechanice
 Brada
 akvadukt u Komárova
 Alainova věž
 Tábor
 Kozlov
 kostel Všech svatých
 Dolní Přím
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při děkanství Hořice
Komenského 2
508 01 Hořice v Podkrkonoší
Tel: 731 783 807
http://www.farnost-horice.cz
farnosthorice@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13676
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama