Původně románský farní kostel kolonizačního města se během 15. století proměnil v trojlodní halu s připojenými nižšími vnějšími loděmi. Další úpravy a doplňování vnitřního zařízení v 16.–18. století, 1889–91 novogotické nástavby věží.
Hlavní obrázek místa
Kostel z obnoveného Staroměstského mostu
© Ivan Grisa 06/2008
Kostel stojí na návrší nad levým břehem Lužické Nisy nedaleko od obnoveného Staroměstského mostu (Altstädter Brücke), přes který se přechází do dnes polské části města (Zgorzelec). Parkování v okolí zpoplatněno, od železniční stanice necelý kilometr k severu. Na břehu Nisy přímo pod kostelem výborná restaurace Vierradmühle (Čtyřkolový mlýn) v objektu vodní elektrárny. Kostel během dne volně přístupný, výstup na vyhlídku u západního štítu za poplatek.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
popis

Velký pětilodní kostel na návrší na levém břehu Lužické Nisy, presbytář vysazen na vysokou terasu, ve které se ukrývá "dolní kostel", kaple sv. Jiří. Západní průčelí s výjimkou vnějších bočních lodí románské, vlastní kostel pozdně gotický, nástavby na věžích betonové novogotické. Vnitřní zařízení většinou z 16.–18. století, nejvýznamnějším kusem jsou tzv. Sluneční varhany (Sonnenorgel) na západní kruchtě.

Ivan Grisa, 7.2. 2009

historie

Chrám svatého Petra ve Zhořelci

Při založení kolonizačního města, které čeští panovníci osadili obchodníky a řemeslníky z Durynska a Frank, byl založen i nový farní kostel, původně zasvěcený svatým Petru a Pavlovi. Dochované prvky románské basiliky jsou datovány do první třetiny 13. století (zejména spodní část středu západního průčelí). Původní kostel přestával rostoucímu městu postačovat. Dne 8. 5. 1423 byl proto položen základní kámen stavby nové trojlodní haly, která měla basiliku nahradit. Stavbu zpomalovaly probíhající husitské války a následné konflikty mezi lužickým Šestiměstím a severočeskou šlechtou. Roku 1454 silné deště a nedostatečné založení těžké stavby způsobily zřícení nového východního závěru. Přesto byl o 12 let později dokončen halový chór a začala demolice původního kostela, který uvolňoval místo nové, nyní již pětilodní stavbě. Její zaklenutí bylo ukončeno zřejmě roku 1495. Pod východním závěrem navíc v letech 1423–57 vznikla kaple sv.…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 7376
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama