
Presbyterium a severní boční kaple jsou gotické z doby kolem roku 1400. Kněžiště je sklenuto křížovou klenbou s žebry svedenými na konsoly, osvětlené čtyřmi vysokými okny s kružbou. Klenba pozdně gotická valená s lunetami nesenými pilíři. Žebroví na klenbě je evropský unikát. Zhotoveno je z pálené hrnčířské hlíny. Loď je opatřena renesančními malbami s erby, znaky, vč. znaku Ledče, a nápisy s různými ornamenty. V kněžišti je umístěna křtitelnice z roku 1518. V Mariánské kapli je bohatě zdobený barokní oltář. V roce 1773 byla postavena barokní zdobená kazatelna. V hlavní chrámové lodi a v předsíni pod věží jsou zasazeny do zdí náhrobní kameny z původních hrobek.
První doložený dokument o Ledči pochází z roku 1186. Kostel sv. Petra a Pavla byl založen koncem 14.století, přesné datum není známo. Záznam v registru papežských desátku jej poprvé uvádí k roku 1367 - snad již tehdy stavba běžela nebo se záznam týká nějakého nedochovaného předchůdce. Kaplanství při kostele bylo zřízeno roku 1406. V roce 1509 byl na jižní straně hlavní lodi položen základ pro stavbu velké věže kostela a roku 1535 byla stavba věže dokončena. Věž je v současnosti i s křížem na špici střechy vysoká 64 m. V roce 1541 byly zavěšeny ve věži první tři zvony a další dva zvony byly umístěny ve věži nad presbytářem a malý zvon ve věžičce u hlavní věže. Okolo roku 1554 byla přestavěna chrámová loď. Roku 1714 postihla kostel obrovská povodeň a v letech 1643, 1720, 1806 byl postižen požáry. Při posledním požáru byly zničeny čtyři zvony a nové zvony byly instalovány roku 1827. V letech 1930-1931… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.