Kostel sv. Petra a Pavla s ohrazeným areálem hřbitova v centru Hněvošic. Jediný dřevěný kostel svého druhu na Opavsku. Vystavěn v r. 1730 jako náhrada za starší stavbu. Vybavení částečně původní. Jednolodní stavbu završuje vysoká valbová střecha, v sanktusníku zavěšen cenný pozdně gotický zvon.
Hlavní obrázek místa
jižní fronta kostela
© Jan P. Štěpánek 05/2018
Významná kulturní památka hlučínské části českého Slezska - dřevěný kostel sv. Petra a Pavla v obci Hněvošice, asi 10 km severovýchodně od slezské metropole Opavy. Barokní lidová sakrální stavba patří mezi jedniný příklad svého druhu na Opavsku. Kostel stojí v severní části obce, na okraji jejího jádra, uprostřed areálu staršího hřbitova na hraně svahu severozápadně od moderního nového kostela Krista Dobrého pastýře. Dřevěná stavba není volně přístupná, prohlídku lze sjednat po domluvě na obecním úřadě nebo faře. Areál hřbitova s kostelem však volně přístupný je a odtud je možné si památku velmi pečlivě prohlédnout.
Jan P. Štěpánek, 24.5. 2018
historie

Roubený kostelík sv. Petra a Pavla byl vystavěn v roce 1730. Pravděpodobně tehdy novostavba nahradila starší sešlou sakrální stavbu. Obnova kostela probíhala dle zmínek již v roce 1848, kdy byla zrenovována nejen stavba, ale vystavěna i nová ohradní zeď s plotem kolem areálu staršího hřbitova. Kostel tvoří jednolodní obdélná srubová stavby završená vysokou valbovou střechou krytou šindelem. Na východní straně k srubu lodi přiléhá ustoupený polygonální presbytář stejné výšky, zakončený stejně strmou, avšak nižší střechou. Nad hřeben presbytáře vystupuje sanktusníková vížka s lucernou a jehlancovou střechou, krytou rovněž šindelem. Boční fronty lodě i presbytáře prosvětlují výše umístěné půlkruhově ukončené okna. Na západní straně k ose štítového průčelí přiléhá ustoupená předsíň s nízkou sedlovou střechou. Z jižní strany přiléhá k části presbytáře nižší přístavba sakristie, krytá pultovou střechou, protaženou…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle web, 24.5. 2018

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hněvošice

Místa v okolí

 Oldřišov
 kostel sv. Kateřiny
 Albertovec
 Bolatice
 Chuchelná
 hrobka Lichnovských
 Velké Hoštice
 Kravaře
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Štítina
 Suché Lazce
 Opava
 Bělá
 nová radnice
 Slezské divadlo
 městské hradby
 městské koupaliště
 Obchodní dům Breda
 Blücherův palác
 kostel sv. Alžběty
 Sobkův palác
 synagoga
 Slezská univerzita
 Obecní dům
 kostel sv. Hedviky
 evangelický kostel
 Dolní Benešov
 obecní kaple
 Smolkov
 Držkovice
 Držkovice
 Závada
 Závada
 kostel sv. Tekly
 Přerovec
 Smolkov
 kaple sv. Anny
 Raduň
 Hrabyně
 Holasovice
 Neplachovice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Stěbořice
 městské hradby
 Hlučín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
Základní informace místa
ID místa: 13852
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama