Pozdně barokní kostel s prvky barokního historismu na místě starší stavby v dominantní poloze nad centrem dlouhého ulicovkového města.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa, 05/2005
Mikulášovice mají vzhledem ke své délce tři železniční nádraží, kostelu je nejblíž zastávka Mikulášovice střed (asi 400 m) na trati Rumburk - Panský - Mikulášovice. Celým městem projíždějí také autobusové linky. Vychází odtud několik turistických cest k atraktivním cílům (rozhledna Tanečnice, České a Saské Švýcarsko). V místě je koupaliště a dobře vybavený sportovní areál. Přímo u kostela v roubeném domě čp. 2 se nachází výborná restaurace (zkušenost z roku 2007).
Ivan Grisa, 19.6. 2008
popis

Trojlodní basilika orientovaná k severu stojí na jednom z výběžků hřbetu, lemujícího údolí Mikulášovického potoka, ve kterém leží více než 4 km dlouhé ulicovkové město. Původní renesanční kostel respektoval východní orientaci oltáře: původní presbytář je dnešní mariánská kaple na východě kostela, původní loď se nacházela mezi ní a věží. Po přestavbě v polovině 18. století má kostel výrazné hlavní jižní průčelí s monumentálním přístupovým schodištěm od hlavní městské komunikace, završené volutovým štítem s tympanonem, dlouhé trojlodí basilikálního uspořádání, mírně užší, oble zakončený presbytář a věž s vysokou nástavbou, zřízenou při obnově po požáru. Zajímavým prvkem jsou boční a závěrová okna, která mají hrotité záklenky. Pokud nedošlo ke změně jejich tvaru při opravě po požáru roku 1841 (ten se ale měl týkat jen věže), máme co do činění s velmi opožděným projevem barokně-gotického historismu, snad podmíněného přizpůsobením se…  číst dále

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 19.6. 2008

historie

Kostel sv. Mikuláše v Mikulášovicích

Původní kostel v tehdejší vsi byl postaven v letech 1551–55. Z něj se dochovala spodní část západní věže a východní mariánská kaple (původní presbytář). V letech 1694–95 rozšířen (zednický mistr B. Hille), v letech 1750–51 zcela přestavěn (Z. Hoffmann se synem Petrem). Věž vyhořela roku 1842, v letech 1862–63 obnovena a současně výrazně zvýšena. Od roku 2004 velká oprava.

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 19.6. 2008

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Mikulášovice

Místa v okolí

 Tanečnice
 Weifberg
 Lipová
 evangelický kostel
 Niedermühle
 kaple sv. Anny
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Vlčí Hrádek
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Vlčí hora
 Jeskyně víl
 Winterstein
 Neuer Wildenstein
 Kyjovský hrad
 Dlouhý Důl – VPZ
 Zahrady
 kostel sv. Vavřince
 Frienstein
 Schönbuch
 Na Tokáni
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 Rudolfův kámen
 Šauenštejn
 Vilemínina stěna
 socha lva
 Dymník
 dům U Frinda
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Dolský mlýn
 Dolní Chřibská
 rozhledna Janov
 akvadukt
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Pastevní vrch
 skalní kaple
 kostel sv. Jiří
 Rumburk
 radnice
 kamenný most
 morový sloup
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 Růžovský vrch
 Suchá Kamenice
 Růžová
 Arnoltice
 Světlík
 Belveder
 Studenec
 Jedlová
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Lobendavská 112
407 82 Dolní Poustevna
Tel: 412 331 543
http://www.farnostpoustevna.estranky.cz/
farnostpoustevna@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 6376
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama