Kostel sv. Michaela se zmiňuje v l. 1508 a 1664. Současná barokní stavba vznikla v l. 1693-94, přestavěna byla r. 1785 (věž), ve druhé pol. 19. stol. a naposledy v l. 1969-70. V interiéru vyniká renesanční kamenná křtitelnice z konce 16. stol. a tři rokokové vyřezávané oltáře z 2. pol. 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Gniewoszów je vesnice v česko-polském pohraničí, administrativně patří k městu Międzylesie.
http://cs.wikipedia.org, 28.8. 2013
historie

Filiální kostel sv. Michala je zmiňován v letech 1508 a 1664. Současná barokní stavba vznikla v letech 1693-94, přestavěna byla roku 1785 (věž), ve druhé polovině 19. století a naposledy v letech 1969-70. Kostel je orientovaná zděná jednolodní stavba s neodsazeným trojboce zakončeným presbytářem, k němuž je od severu přistavěna sakristie a od jihu kruchta. V ose západního průčelí stojí hranolová věž zakončená cibulí. Loď je plochostropá, presbytář je zaklenut valeně s lunetami. Z mobiliáře stojí za zmínku renesanční kamenná křtitelnice z konce 16. století a tři rokokové vyřezávané oltáře z 2. poloviny 18. století.

Zany podle Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005, 13.11. 2013

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Szczerba
 Niemojów
 Zemská brána
 Anenský vrch
 pevnost Hanička
 Pašerácká lávka
 Międzylesie
 Lusthaus
 fara
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 kašna
 kaple sv. Anny
 vodopád Wilczki
 domek Na Sboru
 socha Panny Marie
 Fort Wilhelma
 hrad u Nekoře
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Antonína
 kostel sv. Aloise
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 městské muzeum
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 kaple sv. Antonína
 Helvíkovice
Základní informace místa
ID místa: 11359
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama