Kostel stojící severozápadně od zámku na vrchu Kamýk, postavený nákladem Maurice Chanovského z Dlouhé Vsi v roce 1575. V roce 1906 – 1907 vyzdoben znaky maltézských velkopřevorů.
Hlavní obrázek místa
Kopec Kamýk s kostelem
© Luděk Pitter 05/2007
Kostel sv. Michaela Archanděla se nachází severozápadně od zámku v dominantní poloze na kopci Kamýk. Dříve k němu vedla nepochybně přímá cesta od zámku, dnes je však lepší vyjet z Dožic směrem na Čížkov a kousek za Dožicemi odbočit vlevo na zpevněnou polní cestu, po které se dostanete až ke kostelu. Kostel dnes stojí jakoby na dvorku místních chalup, nikdo vás však nevyhodí a kostel lze pohodlně obejít.
L.P., 1.6. 2007
popis

Kostel je jednolodní s pravoúhle uzavřeným presbytářem. Sakristie na severní straně kostela má samostatný vstup ve východním průčelí. Ze sakristie vede schodiště na oratoř. Na západní straně hranolová věž. Presbytář a loď sklenuty valeně. Hlavní oltář je barokní z 1. poloviny 18. stol.

L.P., 1.6. 2007

historie

Kostel byl postaven nákladem Maurice (Mořice) Chanovského z Dlouhé Vsi v roce 1575. V roce 1863 byl opraven a rozšířen, v roce 1906 – 1907 znovu opraven a současně jeho interiér obohacen o znaky maltézských velkopřevorů.

L.P. (Found K., Karel T., Jižní Plzeňsko II, Historicko-turistický průvodce č. 13, Nakladatelství českého lesa, 2000), 1.6. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Dožice

Místa v okolí

 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Starý Smolivec
 Strašná skála
 Na Skále
 kaple sv. Vojtěcha
 Životice
 kostel sv. Vavřince
 Podhůří
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Třemšín
 Třemšín
 synagoga
 Hvožďany
 Mítov
 Hengst
 Zelená Hora
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 Řesanice
 kaple sv. Vojtěcha
 Lnáře
 Oselce
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Poustevna
 Prádlo
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 židovský hřbitov
 Hrádek
 kostel sv. Ondřeje
 Tchořovice
 židovský hřbitov
 Hradiště
 socha sv. Barbory
 radnice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 synagoga
 Defurovy Lažany
 Chanovice
 Chocenice
 Chocenice
 Pole
 Homberk
 židovský hřbitov
 Kadov
 Potenštejn
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 stará radnice
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 mariánský sloup
 Vlčtejn
 Nezvěstice
 Hůrka u Vranovic
 kostel Všech svatých
 Lovčice
Základní informace místa
ID místa: 5299
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama