Dřevěný kostel z 15. století s věží z r. 1601. R. 2003 zařazen na seznam UNESCO. Interiéry zdobené cenou gotickou polychromií, gotickými a barokními předměty.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 7.5. 2005

dějiny kostela

Dřevěný kostel byl postaven ve druhé polovině 15. století náhradou za starší svatyni. Během pěti století své existence nebyl nijak závažněji poškozen, dokonce ani jednou nevyhořel. Konstrukce jsou tedy z větší části původní, ke změnám docházelo především ve výzdobě interiérů, která je směsí gotických a barokních prvků. Roku 2003 byl spolu s dalšími dřevěnými kostely Malopolska zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Zany, 15.4. 2006
historie

popis kostela

Původní kostel tvořila pouze obdélná orientovaná loď srubové konstrukce z jedlového dřeva se strmou doškovou střechou. Roku 1601 byla k západnímu čelu přistavěna kónická věž s doškovými stěnami a předsíň před jižní stranou. Pozdně gotická polychromie zdobí nejen stěny a strop, ale i některé další předměty. Mezi 77 ornamentálními i figurálními motivy vyvedenými v 31 barvách vynikají jagellonská orlice a scéna lovu na jelena. Nejstarším prvkem byl pozdně románský obraz sv. Kateřiny a Anežky asi z r. 1280 náhodně objevený r. 1949 (originál je v muzeu v Krakově, v Debně pouze kopie). Hlavní oltář je zdoben cenným deskovým triptychem z počátku 16. století, jehož motivy jsou Matka Boží s dítětem, sv. Michal Archanděl a sv. Kateřina. Oba boční oltáře jsou raně barokní, na severním z nich z roku 1651 je skříňka s dřevořezbami z první čtvrtiny 15. století (Matka Boží s dítětem, sv.…  číst dále

Zany, 15.4. 2006

otvíračka

prohlídku je možno domluvit u kostelníka v domě proti kostelu

15.4. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© Bogusław Krasnowolski: Leksykon zabytków architektury Małopolski, Arkady, Warszawa 2012
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 Frydman
 kostel sv. Stanislava
 Czorsztyn
 Niedzica
 Pieniny
Základní informace místa
ID místa: 4150
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama