Malebný dřevěný kostel byl postaven okolo roku 1500. Prošel několika rekonstrukcemi. Od roku 2003 patří mezi památky UNESCO.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005
Otevřeno na vyžádání – klíč je u kostelníka hned vedle kostela.
Zany, 4.6. 2005
popis

Kostel je jednolodní orientovaná stavba srubové konstrukce z jedlového dřeva. Nad vchodem stojí vysoká věž s šikmými stěnami a osmibokou střechou. Obdélná loď je zakončena trojbokým presbytářem se sakristií od severu. Chór je vynesen na profilovaných sloupech, na jednom z nich vyryt letopočet 1641. Menší chóry jsou i v kapli a sakristii. Střecha je sedlová s jedním hřebenem. Interiéry jsou zdobeny malbami z různých období, na stropě jsou ornamentální pozdně gotické malby z poč. 16. století, stěny lodi, presbytáře a kaple zdobí barokní figurální motivy z let 1641–50, v sakristii ornamentální malby z roku 1670. Hlavní oltář je manýristický z poč. 17. století se sochou Madony z 15. století. Ze 17. století jsou také vyřezávané lavice, zpovědnice a kazatelna. V kapli je barokní oltář z konce 17. století, boční oltář je neogotický z roku 1866. Kamenná křtitelnice je pozdně gotická z roku 1522…  číst dále

Zany, 4.6. 2005

historie

Kostel sv. Michaela Archanděla je druhým nejstarším dochovaným dřevěným kostelem Malopolska. Postaven byl někdy kolem roku 1500 jako náhrada staršího kostela z 15. století. Významnější rekonstrukce proběhla v letech 1641–50, kdy byla přistavěna předsíň a kaple Andělů strážných, přestavěn chór, zvětšena okna a obnoveny malby. V letech 1704 a 1771 vyhořel, škody však zřejmě byly malé. Další úpravy následovaly v letech 1890, 1953–6 a 1967. Od roku 2003 je spolu s pěti dalšími dřevěnými kostely na seznamu památek UNESCO.

Zany, 4.6. 2005

Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel Božího těla
 kostel sv. Doroty
 Szymbark
Kontaktní informace
Parafia pw. św. Michała Archanioła
Binarowa 409, 38-250 Biecz
Tel: +48 13 4476396
Základní informace místa
ID místa: 539
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama