
Jednolodní kostel s hranolovým presbytářem orientovaným k východu, mohutnou jižní předsíní a věží v severním koutě mezi lodí a presbytářem. Zdivo většiny částí kostela z lomového kamene, v rozích armovaného tesanými kvádry. Západní průčelí s hrotitým portálem a mladším polokruhovým oknem vrcholí jednoduchým cihlovým trojúhelným štítem, na jehož vrcholu osazen patriarší kříž. Obdobný štít i nad vítězným obloukem. V jižním boku lodi hrotitá okna s kružbami, v severním polokruhová pozdější. Patrová jižní předsíň se zazděným hrotitým portálem je završena obloučkovým renesančním štítem. Presbytář má hrotitá okna s kružbami, na východní závěrové stěně renesanční štít s obloučkovým vlysem, jeden z prvních dokladů snahy o vytvoření falešného východního průčelí (viz též oba kostely v Soběslavi). Nejstarší dochovanou částí kostela je věž s úzkými gotickými okénky ve spodních podlažích a nevelkými… číst dále
Stavba pochází z 2. poloviny 13. století. Přestavby ve 14., 15. a 16. století. Restaurován roku 1907, od té doby minimálně udržován. Od husitských válek do roku 1625 sloužil nekatolíkům. Původně zřejmě sloužil kromě církevní funkce i jako část systému obrany přechodu Ohře u Loun.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.