Původně románský, několikrát rozšířený farní (děkanský) kostel. Současný vzhled je dán převážně barokní přestavbou z let 1716–17. Původně součást johanitské kurie, dodnes obklopen bývalým hřbitovem s kostnicí v severozápadním nároží.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severovýchodu
© Ivan Grisa 05/2011
Radomyšl leží na silnici II/173 ze Strakonic do Sedlice, která se tu protíná se silnicí II/139 z Kbelnice do Horažďovic. Parkování v městysi je bezplatné. Nejbližší železniční zastávka Radomyšl zastávka na trati Březnice - Strakonice se nachází na jižním okraji centra městyse. Ve volných dnech je vlak pro obec téměř výhradním spojením hromadnou dopravou. Kostel je přístupný v době bohoslužeb, které se konají o nedělích od 8.30.
Ivan Grisa, 30.5. 2011
historie

Kostel svatého Martina v Radomyšli

Původně románský, několikrát rozšířený farní (děkanský) kostel. Nejstaršími prvky jsou dvě západní pole hlavní lodi, pocházející ze III. čtvrti 12. století. Nad západním polem lodi byla vztyčena masivní věž. Roku 1284 je doložen jako farní, někdy v té době byla loď prodloužena o jedno pole k východu a kostel byl uzavřen pravoúhlým presbytářem o stejné šířce. Před rokem 1388 podnikl zdejší farář vlastním nákladem vrcholně gotickou přestavbu, která kostel zásadně rozšířila o obě boční lodi (plocha se zvětšila na více než dvojnásobek). Součástí této přestavby byla i stavba sakristie, přiložené severně k presbytáři, v jejímž severovýchodním nároží bylo zřízeno šnekové schodiště. Z jeho horního patra bylo možno po dřevěné lávce přejít do protější kurie (viz heslo "děkanství"), což dodnes dokládají zachovalé konzoly. Současný vzhled je dán převážně barokní přestavbou z let 1716–17, kdy byly postaveny obě předsíně na bocích (provedeno za…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a http://www.radomysl.net/ob_pamatky.htm, 30.5. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Radomyšl

Místa v okolí

 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Osek
 Řepice
 Petrovice
 Kbelnice
 Brloh
 Sedlice
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Čekanice
 Štěkeň
 Střela
 Střela
 židovský hřbitov
 Bratronice
 Šamonice
 Kožlí
 Drhovle
 Škvořetice
 Velký Kamýk
 Žižkův most
 Záboří
 Pětnice
 Buzice
 Kestřany
 parostrojní lihovar
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Čížová
 kaple Božího hrobu
 Strážovice
 Kbíl
 kostel sv. Anny
 Střelské Hoštice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Kladruby
 Kladruby
 Cehnice
 kostel sv. Vavřince
 Hoštice u Volyně
 Kraselov
 Štěchovice
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Boží kámen
 Cerhonice
 železný most
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kaple Dobrá voda
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 Kadov
 židovský hřbitov
 Nihošovice
 Ženatý dub
 Pole
 kamenný most
 Tažovice
 Vráž
 Tchořovice
 Kosatínský viklan
 židovský hřbitov
 Ohrazenice
 Drahonice
 Němčice
 Karlov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Hoslovice
 Božovice
 Skočice
 Varvažov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Radomyšl
Kostelní 122
387 32 Sedlice u Blatné
Tel: 383 392 165; 731 402 941
Základní informace místa
ID místa: 6446
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama