Kostel zmiňovaný jako dřevěný již r. 1350, zbořen r. 1830. R. 1832 postaven Harrachy nevýrazný empírový kostel – jednolodní stavba s trojboce zakončeným závěrem je neorientovaná, s hranolovou věží nad západním průčelím a sakristií při severním boku závěru. V l. 1981–2 provedena generální oprava.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2013
Již roku 1350 je v obci připomínán dřevěný kostel sv. Marka. Ten byl i se zvonicí zbořen roku 1830 a o dva roky později získala obec novou dominantu - empírový kostel sv. Marka. U něj byla roku 1861 zřízena lokálie povýšená o osmnáct let později na faru. Slohově nevýrazná svatyně je neorientovaná cihlová stavba s obdélnou lodí a trojboce zakončeným závěrem. Nad západním průčelím je patrová hranolová věž krytá bání s lucernou. Loď je zaklenuta dvěma poli české placky, kněžiště eliptickou bání. Hlavní oltářní obraz sv. Marka z r. 1845 pochází z dílny J. Palmeho z Mnichova U vchodu do kostela se nachází monumentální socha sv. Jana Nepomuckého mezi dvěma anděly. Pískovcový erb Harrachů, zakladatelů nového kostela, je umístěný nad vstupními dveřmi kostela. Na východní straně obvodové zdi jsou do ní zasazeny náhrobní kameny Pravětických z Pravětic, bývalých majitelů Stěžer z období let 1586–1607. Nedaleko náhrobních kamenů stojí pod lipami socha Panenky Marie. V roce 1981–1982 prošel kostel generální opravou.
Rodochrozit, 10.3. 2011

Vývoj událostí místa

  • 1350

    Již v obci připomínán dřevěný kostel sv. Marka.

  • 1832

    Byl postaven v empírovém slohu na místě původního gotického, několikrát renovovaného kostelíka, kostel sv. Marka.

  • 1981 - 1982

    Generální oprava.

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Stěžery

Místa v okolí

 Stěžery
 Dolní Přím
 Radíkovice
 Libčany
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Libčany
 kostel sv. Jiří
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Hradec Králové
 Hrádek u Nechanic
 Libišany
 Chlum
 zvonice
 Neděliště
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Vavřince
 Kunčice
 Škroupův dům
 Nechanice
 Dohalice
 fara
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Kratonohy
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Vojtěcha
 Rodov
 Újezd
 Stračov
 Babice
 Stračov
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Barchov
 Holohlavy
 Obědovice
 Habřina
 Vražba
 Kasalice
 mlýn Podhrad
 Barchůvek
 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Rotemberk
 evangelický kostel
 Kunětická Hora
 Ráby
 Kalthaus
 Bašnice
 Vysoká
 Myštěves
 Chvojenec
 Žáravice
 pevnost Josefov
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 9825
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama