Novorománský kostel sv. Máří Magdalény z let 1896-1901 nahradil na nepoliské návsi zbořenou barokní stavbu téhož zasvěcení. Vnitřní vybavení pochází vesměs z počátku 20. stol., tedy z doby stavby. Kostel je filiální ve farnosti Chlumec nad Cidlinou.
Hlavní obrázek místa
Nepolisy - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Nepolisy je prvně zmiňována r. 1299. Leží severně od Chlumce nad Cidlinou na silnici II/327 do Nového Bydžova. Nejbližší železniční zastávka Luková se nachází na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře asi 1,5 km východně. Obcí, která má nyní asi 700 obyvatel, neprochází žádná turisticky značená trasa. Novorománský kostel sv. Maří Magdalény se nachází v hustém stromoví na parkově upravené návsi.
29.8. 2017
historie

Nepolisy mají nyní na návsi novorománský kostel sv. Máří Magdalény z let 1896-1901. Původní kostel tohoto zasvěcení je však připomínán již r. 1391. Ten byl dřevěný a gotická stavba byla r. 1707 nahrazena barokní zděnou. Chátrající kostel však byl r. 1896 zbořen a na jeho místě vznikla v letech 1896-1901 novorománská novostavba. V současnosti je to jednolodní obdélná stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem, k němuž ze severu přiléhá štíhlá hranolová věž. Přes tuto dominantu se kostel na návsi téměř ztrácí v hustém stromoví, výraznější je proto v době, kdy opadá listí. Vnitřní zařízení kostela pochází z doby jeho stavby na počátku 20. stol. Varhany r. 1901 postavil Josef Kobrle (1851-1919), varhanář z Lomnice nad Popelkou, z jehož dílny pochází řada nástrojů v tomto regionu. Kostel sv. Máří Magdalény je filiální ve farnosti Chlumec nad Cidlinou a sobotní bohoslužby se v něm konají jen jednou měsíčně.

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978), 29.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Nepolisy

Místa v okolí

 Luková
 Mlékosrby
 loretánská kaple
 kostel sv. Jiří
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Přestavlky
 Vlkov nad Lesy
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 sušárna čekanky
 radnice
 synagoga
 Kosice
 Barchůvek
 Libeň
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Klamoš
 Barchov
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťko
 Hlušice
 Skřivany
 Babice
 Obědovice
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Martina
 Kratonohy
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Choťovice
 Sekeřice
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Žáravice
 Sekeřice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 Stará Báň
 Kasalice
 Chotělice
 židovský hřbitov
 Kunčice
 Bolice
 Nechanice
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Podlesí
 Mastnice
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 akvadukt u Komárova
 Rohoznice
 Rohoznice
 Myštěves
 Vysoká
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Hrádek u Nechanic
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
 Stračov
 kostel sv. Vojtěcha
 Stračov
 kaple sv. Marka
 Býchory
 Býchory
 palmový skleník
 děkanství
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost při děkanství
Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://chlumeckáfarnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13630
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama