První dřevěný kostelík z r. 1408, zničili v r. 1432 husité. Současná byla stavba postavena v r. 1781. V r. 1922 byl pořízen nový zvon. V 90. l. 20. stol. byla břidlicová krytina střechy vyměněna za kanadský šindel. Dnes zchátralý filiální kostelík patří k potštátské farnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Malebná vesnička Boškov, sloužící převážně k rekreaci, je místní částí města Potštátu, od něhož je vzdálena asi 3 km jihozápadním směrem. Leží v Olomouckém kraji v okrese Přerov. Nejvýznamnější památkou vsi je hezký malý kamenný, filiální kostelík sv. Maří Magdaleny. Bezvěžovou stavbu se zaoblenými nárožími a malou lucernou obklopuje hřbitov uzavřený rozpadající se kamennou zdí. U hřbitovní branky stojí kamenný kříž z roku 1905. Kromě kostela se zde nachází i malá, bývalá kaple ležící v malém hájku asi 300 metrů jižně od kostela, která dnes slouží jako myslivecká chata. Nedaleko kaple na vrchu nad Boškovem se donedávna nacházely také pozůstatky větrného mlýna.
Luděk Vláčil, 19.5. 2016
historie

První písemná zmínka o vesničce Boškov, původně Bočkov, něm. Boschkau, pochází z roku 1394, kdy náležela k panství Bočka z Kunštátu, kterým byla pravděpodobně také založena. První známou sakrální stavbou ve vsi byl dřevěný kostelík z roku 1408, který v roce 1432 zničili husité. V roce 1781 byla na místo zničeného kostela postavena zděná kaple. V té době bylo v Boškově 225 obyvatel v 10 velkých a 6 menších gruntech a v r. 1900 zde již žilo ve 101 domech 762 obyvatel. Jelikož většina obyvatel byla německého původu, byli po 2. světové válce vyhoštěni a začalo osidlování prázdných domů, které však zastavilo vyhlášení Vojenského újezdu Libavá. V roce 1911 byla břidlicová střecha kostelíka vyměněna za novou z kanadského šindele. V roce 1922 byl pořízen nový zvon a roce 1927 byl kostelík vymalován. Dnes ves se 70 stálými obyvateli slouží především k rekreaci a o filiální kostel, patřící…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: https://img.signaly.cz/, http://www.turistika.cz, http://www.radslavice.cz a další, 19.5. 2016

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boškov

Místa v okolí

 kaple
 větrný mlýn
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Puchart
 hradiště Obírka
 Drahotuše
 Soudkova štola
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Josefa
 Partutovice
 Kunzov
 Lom Olšovec
 zvonice
 Velká Střelná
 kostel sv. Vavřince
 železniční viadukt
 Bores
 Jestřabí (Habicht)
 Velká Střelná
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Bílý kámen
 Lipník nad Bečvou
 Spálov
 Helfštýn
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Rybáře
 Týn nad Bečvou
 mariánský sloup
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Daskabát
 kamenný most
 větrný mlýn
 mlýnský náhon
 Veselíčko
 Stará Voda
 Svrčov
 Lazníčky
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 Švédská skála
 kostel sv. Jiří
 Otěhřiby
 kostel sv. Anny
 Hluboký
 zvonice
 Hlinsko
 Wesselsky mlýn
 Kladníky
 Ústí
 Zákřov
 Františkův Dvůr
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Ondřeje
 Špičky
 Klokočov
 Tršice
 socha žáby
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Prosenice
 kaple sv. Kunhuty
 Skalička
 Skalička
 kostel sv. Anny
 Malhotice
 Malhotice
 Penčičky
 Čekyně II
 Čekyně I
 kaple Panny Marie
 Čekyně
Základní informace místa
ID místa: 12815
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama