Původní kaple při rezidenci jezuitů byla v roce 1707 přestavěna do podoby barokního kostela sv. Kříže. Po požáru v r. 1789 obnoven pozdně barokně.
Hlavní obrázek místa
Průčelí kostela sv. Kříže z ulice Szeroke (Široké).
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Kostel sv. Kříže, nacházející se na nároží ulic Szersznika a Szerokej (Široké), byl vybudován v roce 1707 na místě starší kaple rezidence jezuitů z roku 1674. Barokní stavba prošla několika výraznými přestavbami. V letech 1781 – 82 byla dostavěna kostelní věž a zaklenut interiér chrámu. Během velkého požáru v roce 1789, který zničil většinu města Těšína, byl vážně poškozen i kostel sv. Kříže. Díky přičinění kněze Szersznika byl do roku 1791 znovu postaven a získal současný pozdně barokní charakter. Kostel byl součástí starší jezuitské rezidence s gymnáziem. Tato rezidence byla založena roku 1673 a roku 1703 ji císař Leopold I. daroval tři knížecí domy. V roce 1773 byla rezidence zrušena. Hlavní pozdně barokní oltář, pocházející z konce 18. století, zdobí řezby Poslední večeře Páně, Ukřižování a figurky andělů, nad kterými se nachází obraz se scénou Ukřižování. Na bočním barokním oltáři se nachází obraz Matky boží s Dítětem z 1. poloviny 19. století. Na pozdně barokní fasádě kostela, která v průčelí přechází ve štíhlou kostelní věž, se nacházejí sochy sv. Františka a sv. Josefa s Dítětem. Od západní strany přiléhá ke kostelu budova bývalého kláštera Jezuitů, ve kterém se jednu dobu nacházely knihovní sbírky a muzeální kusy Jana Leopolda Szersznika, které se dnes nacházejí ve sbírkách Muzea Těšínského Slezska v Laryšovském paláci a Těšínské knihovně. V současnosti kostel čeká na nákladnou rekonstrukci. Díky své poloze, mezi úzkými uličkami historického jádra města Těšína, je kostel poměrně těžko fotorafovatelný.
Jan P. Štěpánek, Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1997), web, 15.3. 2006
Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 radnice
 studna tří bratří
 městské hradby
 Těšín
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Rybí dům
 Konská
 Ropice
 Chotěbuz
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Třinec
 Dolní Líštná
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Tošanovice
 Životice
 Dolní Tošanovice
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Pitrov
 Karpentná
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 Janečkův mlýn
 evangelický kostel
 Solca
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Dolní Domaslavice
 Horní Domaslavice
 pomník T. G. Masaryka
 kašna
 radnice
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Žermanický lom
 Prochaskova vila
 evangelický kostel
 Dolní Soběšovice
 Prostřední Bludovice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Kocurovice
 Dobratice
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Orlová
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3937
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama