Původní kaple při rezidenci jezuitů byla v roce 1707 přestavěna do podoby barokního kostela sv. Kříže. Po požáru v r. 1789 obnoven pozdně barokně.
Hlavní obrázek místa
Průčelí kostela sv. Kříže z ulice Szeroke (Široké).
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Kostel sv. Kříže, nacházející se na nároží ulic Szersznika a Szerokej (Široké), byl vybudován v roce 1707 na místě starší kaple rezidence jezuitů z roku 1674. Barokní stavba prošla několika výraznými přestavbami. V letech 1781 – 82 byla dostavěna kostelní věž a zaklenut interiér chrámu. Během velkého požáru v roce 1789, který zničil většinu města Těšína, byl vážně poškozen i kostel sv. Kříže. Díky přičinění kněze Szersznika byl do roku 1791 znovu postaven a získal současný pozdně barokní charakter. Kostel byl součástí starší jezuitské rezidence s gymnáziem. Tato rezidence byla založena roku 1673 a roku 1703 ji císař Leopold I. daroval tři knížecí domy. V roce 1773 byla rezidence zrušena. Hlavní pozdně barokní oltář, pocházející z konce 18. století, zdobí řezby Poslední večeře Páně, Ukřižování a figurky andělů, nad kterými se nachází obraz se scénou Ukřižování. Na bočním barokním oltáři se nachází obraz Matky boží s Dítětem z 1. poloviny 19. století. Na pozdně barokní fasádě kostela, která v průčelí přechází ve štíhlou kostelní věž, se nacházejí sochy sv. Františka a sv. Josefa s Dítětem. Od západní strany přiléhá ke kostelu budova bývalého kláštera Jezuitů, ve kterém se jednu dobu nacházely knihovní sbírky a muzeální kusy Jana Leopolda Szersznika, které se dnes nacházejí ve sbírkách Muzea Těšínského Slezska v Laryšovském paláci a Těšínské knihovně. V současnosti kostel čeká na nákladnou rekonstrukci. Díky své poloze, mezi úzkými uličkami historického jádra města Těšína, je kostel poměrně těžko fotorafovatelný.
Jan P. Štěpánek, Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1997), web, 15.3. 2006
Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 radnice
 studna tří bratří
 městské hradby
 Těšín
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Konská
 Ropice
 Rybí dům
 Chotěbuz
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Tošanovice
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Ráj
 kaple sv. Anny
 Pitrov
 Karpentná
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 evangelický kostel
 Solca
 Janečkův mlýn
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Dolní Domaslavice
 Horní Domaslavice
 kašna
 radnice
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 Žermanický lom
 kostel sv. Mikuláše
 Prochaskova vila
 evangelický kostel
 Dolní Soběšovice
 Prostřední Bludovice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Dobratice
 Prostřední Suchá
 Kocurovice
 Kotulova dřevěnka
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 zvonička
 kaple na Horním konci
 kaple na dolním konci
 Orlová
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3937
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama