
Tento katolický kostel je nepochybně chloubou obce. Pravdou je, že byl již od počátku farní, nelze však s jistotou určit přesné datum jeho vzniku. Někteří historikové datují vznik kostela už od 10. století. Biskup Šniegoň ve svém přípisu z roku 1860 udává vznik kostela až ve 12. století. Historik Franciszek Popiolek se naopak domníval, že povolení k vybudování kostela dostal až první šlechtický držitel obce Allisch von Orla. Skutečnost, že by kostel nechal postavit právě tento rytíř, je však velmi nepravděpodobná, protože byl husitou. Když však po jeho smrti v roce 1440 získal Vendryni Jakoubek z Březovic, kostel zde již stál. Pravděpodobně vznikl zároveň s obcí před rokem 1300. Některé prameny uvádějí, že byl původně dřevěný, ale např. kněz Józef Lubojacki ve své práci o kostele z roku 1913 (Dzieje kościola parafialnego w Wendryni oraz kościolów filialnych w Nydku i Bystrycy) však mimo jiné uvádí: Kostel byl postaven na pahorku nad… číst dále
Jednou projížděla Černovským (dříve Czarnowcem) vrchnost z Uher do Saska. Během své cesty ztratila družina cennou skřínku s penězi. Nalezl jí lužnický mlynář Michal Sztefek, který ji ihned ukryl. Vrchnost se však s obrovskou ztrátou nesmířila a vyslala zpátky posly, aby skříňku našli. Přišli také do Lužnic, avšak mlynář Sztefek nález zatajil. Vrchnost pak obvinila své sloužící, že peníze ukradli a schovali. Nespravedlivě obvinění byli dokonce potrestáni smrtí. Peněz si však neužil ani mlynář Sztefek. O rok později totiž mlýn zasáhl požár, při kterém uhořel on i celá jeho rodina. Když přišel Adam Borek se svými hajduky ohledat místo neštěstí, nalezli hroudu roztavených peněz. Právě z té pak nechal vendryňský pán zhotovit v Těšíně monstranci.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.