Kostel sloužil potřebám původní obce (dnes Stará Ves). Před rokem 1354 u něj Heník z Valdštejna založil město Vysoké nad Jizerou. Dnešní stavba barokní z let 1725–41, upravená po požárech v 19. století.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Radovan Smokoň 10/2011
Vysoké nad Jizerou je specifickým případem horského městečka v dřívější jazykově české části Čech. Rodiště prvního předsedy československé vlády Karla Kramáře nabízí řadu nadstandardních zajímavostí: především zdejší museum s rázovitou exposicí regionální historie, ochotnické divadlo s tradicí, sahající do 19. století, dále pak pozoruhodné řemeslnické provozovny, z nichž je nutno na prvním místě jmenovat pekařství U Krakonoše, které své produkty nabízí přímo za kostelem. Spojení ze Semil či Rokytnice nad Jizerou umožňuje silnice II/290, parkování je v prostoru obou náměstí bezplatné. Veřejnou dopravu zastupují autobusové linky z obou výše zmíněných měst a Tanvaldu i dálkové spoje z Prahy. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají v neděli od 10.00 (1. a 3. v měsíci od 12.00).
Ivan Grisa, 2.10. 2010
historie

Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské ve Vysokém nad Jizerou

Jako podhradí hradu Nístějka vznikla v horské úžlabině dnešní Stará Ves. Nad ní stál původně dřevěný kostel. U něj založil před rokem 1354 Heník z Valdštejna město Vysoké nad Jizerou. Současná stavba pochází z let 1725–41, zejména předsíň se hlásí k dynamickému baroku, byť zřejmě pochází až z roku 1817. Zajímavostí je, že původní dřevěný kostel byl novým zděným obezděn a až poté zbořen. Vzhled ostatních částí kostela ovlivnily požáry v 19. století (zejména 1834), které naštěstí zcela nezničily vnitřní zařízení z II. poloviny 18. století.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982 a webové stránky města Vysoké nad Jizerou, 2.10. 2010

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Vysoké nad Jizerou

Místa v okolí

 U borovice
 Nístějka
 Roztoky u Semil
 Roprachtice
 kostel sv. Martina
 Škodějov
 Jesenný
 Návarov
 kaple Piety
 Návarov
 kamenný most
 Mladkovský hrádek
 Sytový
 Štěpánka
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Trojice
 Loukov
 Víchová
 Masarykova vyhlídka
 Myší skála
 vodní elektrárna
 radnice
 Semily
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 větrný mlýn
 Koštofrank
 rozhledna Špička
 kaple sv. Anny
 Jilemnice
 Dolní Štěpanice
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Kundratice
 Špičák
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Světlý vrch
 Košťálov
 Černá Studnice
 železniční most
 Smržovka
 Žalý
 vodní nádrž Souš
 pramen Nisy
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Plátenický dům
 Kozákov
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 Nisanka
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Protržená přehrada
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Besedické skály
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Bramberk
 Rotštejn
 Klokočský hrádek
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 vodopády Jedlové
 Postojna
 Dubecko
 Slovanka
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Komenského náměstí 125
513 01 Semily
Tel: 481 622 563; 739 909 500
http://www.farnost.semily.net/
jaroslav.gajdosik@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9362
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama