
Kostel sv. Jiří je jednolodní orientovaná stavba. Loď je téměř čtvercová o rozměrech 8,15 x 7,40 m, plochostropá s dřevěným stropem z roku 1626, který původně zdobily plátěné výplně s nápisy a heraldickými motivy. Zdi jsou zdobeny barokními freskami, v severní a jižní zdi jsou páry barokních segmentových oken. Kruchta je dřevěná vynesená na sloupech, zdobená malbami. K severní zdi lodi přiléhá drobná čtvercová předsíň, od západu hranolová gotická věž zakončená cibulí s barokně doplněným průčelím, do nějž je vloženo točité schodiště do zvonového patra. Presbytář o délce 7,4 m a šířce 4,9 m je zakončen pěti stranami osmiúhelníku o délce strany 2 m, zevně členěnými odstupněnými opěráky s pultem. Okna jsou lomená, bez kružeb. Presbytář je sklenut jedním polem křížové žebrové klenby s šestipaprsčitým závěrem do terčových neprofilovaných svorníků, žebra vybíhají z různě tvarovaných konzol (jehlancové, kružbová,… číst dále
Nejstarší písemný doklad o vsi je z roku 1349. D. Líbal datuje stavbu kostela do druhé čtvrtiny 14. století, v pramenech je prvně zmiňován roku 1350 ve výčtu far nově zřizovaného litomyšlského biskupství. Díky příslušnosti do Litomyšle je opomíjen konfirmačními knihami, nejbohatším pramenem pro církevní dějiny pražské arcidiecéze 14. století, a to s jedinou výjimkou z roku 1394, kdy voletický farář Václav směnil svou faru s Janem, farářem v Písečné. Před rokem 1629 byl podle pamětní knihy lužské fary kostel upraven barokně. Tehdy zanikla i samostatná fara a od roku 1677 byl kostel filiální do Luže. Další úpravy jsou z první poloviny (UPČ) a (nebo) z konce (Soupis památek) století osmnáctého. Poslední výraznější úpravy proběhly roku 1899.
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.