Původní kostel byl postaven v 2. pol. 12. stol. v románském stylu. V pol. 14. stol. přestavěn goticky. V druhé pol. 17. st. pak při barokní přestavbě byla přistavěna věž. Hřbitov obepínající kostel byl zrušen v r. 1901.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Libici nad Doubravou
© Pavel Vítek 06/2007
Libice nad Doubravou leží v oblast Železných hor, 5 km severovýchodně od Chotěboře. Obec leží stranou hlavních i vedlejších tahů. V obci kromě kostela sv. Jiljí najdeme ještě pseudogoticky přestavěný zámek, veřejnosti nepřístupný. 14 km severozápadně se rozkládá rekreační oblast, Sečská přehrada na řece Chrudimce. Turisticky zajímavé je skalnaté kaňonovité údolí řeky Doubravy východně od Chotěboře, od obce Bílek k mostu přes řeku, po kterém vede silnice z Chotěboře do Dolního Sokolovce a Bezděkova. Kostel sv. Jiljí stojí na nejvyšším místě obce. Spolu se zbytky ohradní zdí tvoří východní stranu návsi.
Pavel Vítek, 15.6. 2007
popis

Jádro stavby tvoří tři části, každá jiného stáří. Nejstarší, románské, je zdivo chrámové lodě v prostoru kněžiště. Gotickou fázi kostela připomíná presbytář. Nejmladší, barokní éru, pak hlavně připomíná mohutná věž na západní straně kostela.

Pavel Vítek, 15.6. 2007

historie

První písemná zmínka o obci Libice nad Doubravou je z let 1146 – 1148. Tehdy patřila Olomouckému biskupství. Další zmínky pak pochází z let 1242 a 1352. Lze předpokládat, že první kostel, tehdy románský, byl postaven během druhé poloviny 12. století. Z této doby se zachovaly podélné zdi lodě. V roce 1352 byl kostel goticky přestavěn. Z té doby se zachoval presbytář. Při barokní přestavbě kostela ve 2. polovině 17. století byla přistavěna mohutná věž. Okolo kostela se rozprostíral hřbitov, zrušený v roce 1901.

Pavel Vítek, 15.6. 2007

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Libice nad Doubravou
 Kroměšín
 Štěpánov
 Chotěboř
 Sokolov
 Maleč
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 Lipka
 kostel sv. Kunhuty
 Nový Studenec
 Možděnice
 Šimkův mlýn
 Klokočov
 Nejepín
 Trhová Kamenice
 Hoješín
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Trhová Kamenice
 Rozsochatec
 Svobodné Hamry
 vodní nádrž Seč I
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Oheb
 Rohozná
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 Česká Bělá
 Seč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 Dolní Krupá
 Chlum
 evangelický kostel
 Boiika
 Úhrov
 Železné Horky
 Běstvina
 Nasavrky
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Hrádek u Nasavrk
 poutní kaple sv. Anny
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 pomník Jana Husa
 Třemošnice
 Červenice
 Strádov
 Moravany
 Lichnice
 Ležáky
 Berlova vápenka
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Stamicův dům
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
Kontaktní informace
P. Antonín Podlaha, OFM - administrátor excurrendo
Trčků z Lípy 61
583 01 Chotěboř

Korespondenční adresa:
Sopoty 216
582 62 Sobíňov
Základní informace místa
ID místa: 5359
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama