Kostel sv. Jiljí raně gotického původu z 2. poloviny 13. stol. prvně doložen r. 1365 již jako farní. Barokně upraven r. 1723 a zároveň doplněn o sakristii, oratoř a hranolovou věž s předsíní. Zařízení nyní převážně rokokové a pozdější. Hřbitov kolem kostela zrušen a přesunut jižně od vsi.
Hlavní obrázek místa
Budislavice - kostel sv. Jiljí
© Jiří Špaček, 9/2016
Poměrně odlehlá ves Budislavice v podhůří Brd je prvně zmiňována r. 1352, ale je nepochybně mnohem starší. Leží asi 2 km západně od obce Mladý Smolivec (na silnici II/177), jehož je místní částí, na okraji rozsáhlých lesů přírodního parku Pod Štědrým. Žije tu jen necelých 70 obyvatel. V centru vsi stojí starobylý, později barokně upravený kostel sv. Jiljí.
6.11. 2016
historie

Kostel sv. Jiljí v Budislavicích je starobylý, jeho místy zachované raně gotické zdivo ukazuje na 2. polovinu 13. století. Jeho zakladatelé pocházeli z mladší větve proslulého českého rodu Buziců na Blatné, Březnici a Rožmitále. Člen tohoto rodu Budislav obdržel Třemšínsko a kraj západně od něj. Jeho synové Filip a Jaroslav jsou zmiňováni r. 1370 jako patroni zdejšího kostela, který byl již r. 1365 farním. Majitelé Budislavic a patroni kostela se pak často střídali. Byli mezi nimi příslušníci známých rodů jako Beneš z Choustníka, Zmrzlíkové ze Svojšína a Chanovští z Dlouhé Vsi. Významně do historie kostela zasáhl až Jan Václav Vančura z Řehnic, který r. 1723 nechal kostel barokně přestavět. Touto přestavbou však značně utrpěl jeho raně gotický vzhled. Šlo zejména o lomená okna v presbytáři a zazdění raně gotického portálu v lodi. V letech 1723-1726 byla ke kostelu zároveň přistavěna sakristie, oratoř, věž…  číst dále

Jiří Špaček (vývěska u vchodu a Umělecké památky Čech 1, Academia 1977), 7.11. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Budislavice

Místa v okolí

 Dožice
 Starý Smolivec
 Životice
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Podhůří
 kaple sv. Vojtěcha
 Strašná skála
 Hvožďany
 kostel sv. Vavřince
 Řesanice
 Na Skále
 Lnáře
 Třemšín
 Třemšín
 Oselce
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Markéty
 Hengst
 Tchořovice
 Mítov
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Hrádek
 Pole
 Chanovice
 kostel sv. Václava
 Defurovy Lažany
 socha sv. Barbory
 radnice
 Poustevna
 Kadov
 židovský hřbitov
 Prádlo
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 děkanství
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kaple Božího hrobu
 židovský hřbitov
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 Chocenice
 socha sv. Floriana
 Chocenice
 parostrojní lihovar
 mariánský sloup
 synagoga
 Potenštejn
 Ženatý dub
 boží muka
 Pětnice
 Záboří
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 Hůrka u Vranovic
 Čekanice
 Žákava
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Budislavice
administrovaná ex currendo
farností Kasejovice
335 44 Kasejovice č. p. 1
Tel: 731 402 944
http://www.farnostkasejovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 13194
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama