Kostel je nejstarší zachovalou stavební památkou města. Postaven poč.11.st. v románském slohu. V průběhu staletí byl mnohokrát upravován. Za reforem císaře Josefa II. v r.1786 prodán. Už v roce 1791 znovu otevřen. Nyní má funkci hřbitovního kostela.
Hlavní obrázek místa
Hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele
© Pavel Vítek 02/2007
Kostel sv. Jana Křtitele je nejstarší zachovalou stavbou města Náchod. Postaven byl počátkem 11. století v románském slohu. V průběhu staletí byl mnohokrát upravován. Okolo kostela se rozkládal hřbitov. Původně byla při kostele i škola a kostel vykonával funkci kostela farního, až do roku 1310. Tehdy se stal kostelem hřbitovním a tuto funkci zastává dodnes. Roku 1441 byl kostel vypálen Slezany. Na počátku 16. století pak byl opravena a při tom byla prodloužena chrámová loď. Další opravy byly prováděny v 17. i 18. století. Za reforem císaře Josefa II. byl v roce 1786 kostel prodán ve veřejné dražbě a vnitřní zařízení rozvezeno do různých kostelů v okolí Náchoda. Už v roce 1791 byl ale znovu otevřen. Poslední vysvěcení kostela bylo vykonáno 29.6.1873. V kostele byli až do 16. století pochováváni majitelé náchodského panství, sídlící na náchodském hradě. Až Albrecht Smiřický zbudoval panskou hrobku v novém děkanském kostele.
Pavel Vítek, 20.2. 2007
popis

Kostel sv. Jana Křtitele, původně románský, je po přestavbě jednolodní gotickou, orientovanou stavbou s čtvercovým kněžištěm. Má sedlovou střechu a na ní je umístěn sanktusník s plechovou makovicí a kovovým křížkem. V bočních stěnách kněžiště jsou gotická hrotitá okna v kamenném ostění. Kostelní loď má prkenný, záklopový strop. Před portálem je barokní předsíňka, krytá plochým stropem, s polokruhovými okny a vchodem. Na zdi kolem kostela je soubor náhrobních kamenů ze 16. - 19. století.

Pavel Vítek, 20.2. 2007

historie

Město Náchod, rozkládající se na obou březích řeky Metuje, bylo založeno v r. 1254. Kostel sv. Jana Křtitele se nachází na západním okraji města, jihozápadně od centra. Stojí na městském hřbitově. Původně byl kostelem farním, po přemístění centra města do dnešní polohy převzal funkci kostela hřbitovního.

Pavel Vítek, 20.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela sv. Jana Křtitele
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém sv. 34 - Politický okres Náchodský, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Staré Město nad Metují

Místa v okolí

 Homolka
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pomník jízdy
 podkova
 Náchod
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Studnice
 Sendraž
 Na Vartě
 Dubno
 Na Signálu
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Babiččino údolí
 Výrov
 Ratibořice
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 Barunčina škola
 Frymburk
 mariánské sousoší
 Hronov
 Rýzmburk
 Keyzlarova vila
 Jiráskovo divadlo
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Černčice
 Šibeník
 hrob Viktorky
 Červená Hora
 Homole
 Turyň
 Na Větrné horce
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Nový Dvůr
 Veselice
 Vízmburk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Sviništany
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 Chvalkovice
 Feistův kopec
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 Bludné skály
 synagoga
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 radnice
 haltýře
 kostel sv. Jiljí
 Dobřany
 Vlčinec
 kostel sv. Mikuláše
 Bystrý
 kostel Všech svatých
 Stárkov
 Zvole
 Stárkov
 Homole
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Chábory
 kostel sv. Kateřiny
 kašna
 Dřevěnka
 radnice
 Fort Karola
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Dinopark Karlów
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 Velké Svatoňovice
 Hluky
 štola Kateřina
 Velká Hejšovina
 kostel sv. Zikmunda
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Raubeschloss
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 5031
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama