Kostel je nejstarší zachovalou stavební památkou města. Postaven poč.11.st. v románském slohu. V průběhu staletí byl mnohokrát upravován. Za reforem císaře Josefa II. v r.1786 prodán. Už v roce 1791 znovu otevřen. Nyní má funkci hřbitovního kostela.
Hlavní obrázek místa
Hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele
© Pavel Vítek 02/2007
Kostel sv. Jana Křtitele je nejstarší zachovalou stavbou města Náchod. Postaven byl počátkem 11. století v románském slohu. V průběhu staletí byl mnohokrát upravován. Okolo kostela se rozkládal hřbitov. Původně byla při kostele i škola a kostel vykonával funkci kostela farního, až do roku 1310. Tehdy se stal kostelem hřbitovním a tuto funkci zastává dodnes. Roku 1441 byl kostel vypálen Slezany. Na počátku 16. století pak byl opravena a při tom byla prodloužena chrámová loď. Další opravy byly prováděny v 17. i 18. století. Za reforem císaře Josefa II. byl v roce 1786 kostel prodán ve veřejné dražbě a vnitřní zařízení rozvezeno do různých kostelů v okolí Náchoda. Už v roce 1791 byl ale znovu otevřen. Poslední vysvěcení kostela bylo vykonáno 29.6.1873. V kostele byli až do 16. století pochováváni majitelé náchodského panství, sídlící na náchodském hradě. Až Albrecht Smiřický zbudoval panskou hrobku v novém děkanském kostele.
Pavel Vítek, 20.2. 2007
popis

Kostel sv. Jana Křtitele, původně románský, je po přestavbě jednolodní gotickou, orientovanou stavbou s čtvercovým kněžištěm. Má sedlovou střechu a na ní je umístěn sanktusník s plechovou makovicí a kovovým křížkem. V bočních stěnách kněžiště jsou gotická hrotitá okna v kamenném ostění. Kostelní loď má prkenný, záklopový strop. Před portálem je barokní předsíňka, krytá plochým stropem, s polokruhovými okny a vchodem. Na zdi kolem kostela je soubor náhrobních kamenů ze 16. - 19. století.

Pavel Vítek, 20.2. 2007

historie

Město Náchod, rozkládající se na obou březích řeky Metuje, bylo založeno v r. 1254. Kostel sv. Jana Křtitele se nachází na západním okraji města, jihozápadně od centra. Stojí na městském hřbitově. Původně byl kostelem farním, po přemístění centra města do dnešní polohy převzal funkci kostela hřbitovního.

Pavel Vítek, 20.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela sv. Jana Křtitele
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém sv. 34 - Politický okres Náchodský, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Staré Město nad Metují

Místa v okolí

 Homolka
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pomník jízdy
 podkova
 Náchod
 kostel sv. Václava
 Dobrošov
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Studnice
 Sendraž
 Dubno
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Výrov
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 Barunčina škola
 Frymburk
 mariánské sousoší
 Hronov
 Rýzmburk
 Keyzlarova vila
 Jiráskovo divadlo
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Černčice
 hrob Viktorky
 Červená Hora
 Homole
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Nový Dvůr
 Veselice
 Vízmburk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Sviništany
 zvonice
 mlýn Dřevíček
 Chvalkovice
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 Bludné skály
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 radnice
 haltýře
 kostel sv. Jiljí
 Dobřany
 Vlčinec
 Bystrý
 Stárkov
 Zvole
 Stárkov
 Homole
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Chábory
 kostel sv. Kateřiny
 kašna
 Dřevěnka
 radnice
 Fort Karola
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Dinopark Karlów
 Selendrův sloup
 Velké Svatoňovice
 Hluky
 štola Kateřina
 Velká Hejšovina
 kostel sv. Zikmunda
 Machovský kříž
 Pánův kříž
 Hrad u Božanova
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 5031
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama