Snad v místech původního kostela slovanské osady byl počátkem 15. století postaven slavonický špitál s kostelem sv. Jana Křtitele. V letech 1620 a 1845 areál vyhořel, špitál změněn na obytný dům. Kostel opraven 1995, bez využití opět chátrá.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 12/2009
Kostel najdeme v ulici Jana Žižky, asi v polovině vzdálenosti mezi severozápadním okrajem starého města a železničním nadjezdem. Vzhledem k volné přístupnosti bývalého špitálního hřbitova (dnes dvorek před prodejnou sportovních potřeb) si ho lze prohlédnout prakticky ze všech stran, přístup do interiéru je však zřejmě běžně nemožný: nekonají se zde žádné bohoslužby. Z křižovatky u kostela vychází ulice Julia Fučíka (inu, Slavonice...), která nás kolem několika pozůstalých kaplí křížové cesty přivede ke kostelu Božího těla/svatého Ducha (viz heslo).
Ivan Grisa, 9.1. 2010
historie

Špitál s kostelem svatého Jana Křtitele ve Slavonicích

V místech dnešní ulice Jana Žižky zřejmě existovala slovanská osada Slavonice (=ves lidí Slavoňových), vedle které vznikla ve 13. století osada německy mluvících kupců (v místech dnešního historického města). V této osadě pravděpodobně existoval kostel, jehož nástupcem by mohl být pozdější špitální kostel. Stavbu špitálu povolil Janu z Hradce olomoucký biskup Václav Králík z Buřenic. Současný kostel je snad starší, mohl by pocházet z poloviny 14. století. Po husitských válkách byl upraven. Do konce 17. století jej obklopoval hřbitov, jehož pozůstatkem jsou sgrafitové epitafy na jižní i severní stěně kostela z roku 1582. V letech 1620 a 1845 areál vyhořel, po druhém požáru se špitál stal obytným domem. Kostel po roce 1945 přestal plnit jakékoli funkce a zchátral. To sice odstranila rekonstrukce z roku 1995, kostel však od té doby opět upadá, malá okénka v západním průčelí slouží kolemjdoucím jako odpadkové koše.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 9.1. 2010

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Slavonice

Místa v okolí

 panský dvůr
 Dačická brána
 městské opevnění
 radnice
 historické podzemí
 Slavonice – MPR
 kaple sv. Kříže
 Jemnická brána
 Maříž
 Mutišov
 Offermannův zámek
 Pfaffenschlag
 Slavětín
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Cizkrajov
 Dobrohoř
 židovský hřbitov
 boží muka
 Janovské Údolí
 Krokovice
 Český Rudolec
 kostel sv. Linharta
 Nové Hobzí
 Staré Hobzí
 kaple Panny Marie
 Košťálkov
 Landštejn
 židovský hřbitov
 Pomezí
 Písečné
 židovský hřbitov
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 kostel sv. Lamberta
 Vimperk
 Panenská
 mariánský sloup
 Dačice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 rozhledna U Jakuba
 Dačice
 Dačice
 Borek
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 Bílkov
 Vysoký kámen
 Krumvald, Grünwald
 Terezín
 židovský hřbitov
 Budíškovice
 Černíč
 Olšany
 kašna
 boží muka
 Červený Hrádek
Kontaktní informace
Město Slavonice
Horní náměstí 525
378 81 Slavonice
Tel: 384 401 820
http://www.slavonice-mesto.cz/
podatelna@slavonice-mesto.cz
Základní informace místa
ID místa: 3695
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama