Barokní kostel nahradil v obci dřevěný kostel, postavený zřejmě v 2. pol. 16. stol. Nový kostel byl postaven v l. 1722-32 za fin. přispění knížete Josefa Jana Adama z Lichtenštejna. Ve 3. čtvrt. 18. stol. byla postavena zvonice a zřejmě i předsíň, r. 1802 sakristie. Od r. 1958 chráněnou památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Kostel je orientovanou jednolodní podélnou sálovou stavbou obdélného půdorysu. Konkávně vykrojená nároží oddělují presbytář na jedné straně a vstupní útvar obdélného půdorysu, nad kterým je nadstavěna věž (zvonice), na straně druhé. Na severovýchodní straně je přistavěna čtyřboká sakristie, v ose západního průčelí je předsíň, chránící hlavní vstup do kostela. Kostelní areál s hřbitovem je obehnán ohradní zdí s válcovými kaplemi v západních nárožích. Fasády kostela jsou členěny lizénami, na nárožích zdvojenými. Na nárožích zvonice jsou pilastry s římsovými hlavicemi, nesoucími podstřešní římsu. Okna jsou obdélná s půlkruhovým záklenkem, ve vstupním útvaru a ve zvonici se segmentovým záklenkem. V průčelí zvonice je druhotně osazen znak knížete Josefa Jana Adama z Lichtenštejna (původně nad vstupem; překrytým předsíní), který je dílem autora, jenž vytvořil podobný znak na kostele sv. Petra a Pavla v Bohdíkově. Sál je zaklenut valeně s výsečemi mezi pasy, v závěru konchami s výsečí. Pasy jsou naznačeny plastickými pruty, mezi pasy jsou reliéfní akantové rozviliny. Klenbu zdobí čtyřlistý zrcadlový rám. Klenební patky jsou neseny nízkými přízedními pilíři, které překrývají pilastry s římsovými hlavicemi. V západní části sálu je hudební kruchta. Součástí zařízení kostela je kamenná křtitelnice kalichového tvaru ze 3. čtvrtiny 18. století, zdobená zvonečkovým a čabrakovým dekorem.
E.H. podle B. Samek a kol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994, 15.11. 2013
historie

Obec se prvně zmiňuje roku 1351. V obci prý stával kostelík již ve 14. století, který zřejmě v 2. polovině 16. století nahradil dřevěný kostel, postavený protestanty. Na místě dřevěného kostela byl postaven v letech 1722 - 1732 zděný barokní kostel sv. Jana Křtitele, kostel byl postaven na popud (a za finančního přispění) knížete Josefa Jana Adama z Lichtenštejna. Ve 3. čtvrtině 18. století byla postavena zvonice a zřejmě i předsíň, roku 1802 byla přistavěna sakristie. Kostel patří od r. 1958 mezi chráněné památky ČR, vč. ohradní zdi se vstupem, jejíž součástí jsou rohové válcové kaple.

E.H. podle B. Samek a kol.: Umělecké památky Moravy a Slezska 1., Academia 1994; http://monumnet.npu.cz; http://cs.wikipedia.org; http://www.bohdikov.cz, 15.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Raškov

Místa v okolí

 Bohdíkov
 Ruda nad Moravou
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Bludov
 kostel sv. Barbory
 radnice
 mariánský sloup
 Bludoveček
 Pleče
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Linharta
 Strážník
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Vikýřovice
 Rapotín
 kostel sv. Jiří
 ruční papírna
 Kalvárie
 Vikýřovice
 lázně Bludov
 Křížová hora
 Bludov
 Králova Hora
 kostel sv. Leonarda
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Matouše
 městská spořitelna
 Mlýnický dvůr
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 Třemešek
 kostel sv. Linharta
 Maršíkov
 Vojenské muzeum
 Stará radnice
 kostel sv. Aloise
 Šilperk
 Štíty
 kaple sv. Prokopa
 Sobotín
 kostel sv. Wolfganga
 Frankštát
 Stezka v oblacích
 Štíty
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Suchý vrch
 Burgstein
 kostel Všech svatých
 fojtství
 Branná
 kostel sv. Michala
 partyzánský bunkr
 Mrtvý muž
 Reichlova chata
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Raškov
Raškov 169
78964 Bohdíkov
Tel: +420 583 236 352
http://www.ado.cz/farnost/1477/2237
faraskov@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11352
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama