Barokní farní kostel je přestavbou gotické svatyně ze 14. st. či novostavbou, která ji v l. 1760-67 nahradila. Stavbu inicioval hrabě Prokop Krakowský z Kolowrat. Při přestavbě r. 1845 umístěno do průčelí 6 soch českých patronů od E. Maxe. U kostela zřízena r. 1833 rodová hrobka Kolowratů a Pálffyů.
Hlavní obrázek místa
Blovice - kostel sv. Jana Evangelisty
© Jiří Špaček, 9/2016
Blovice jsou prvně zmiňovány r. 1284 jako trhová ves v majetku cisterciáckého kláštera v Pomuku, od 14. století jsou uváděny jako městečko a od 18. století již jako město na řece Úslavě. Dnes mají bez připojených místních částí asi 3 500 obyvatel. Městem prochází silnice II/117 od Hořovic přes Mirošov ke Klatovům a v Blovicích na ní končí ještě silnice II/178 od Přeštic. Blovice mají nádraží na trati 190 z Plzně do Českých Budějovic. Prochází jimi modře značená turistická trasa od Zdemyslic do Nepomuku a také okružní naučná stezka "Blovickem pěšky i na kole" z r. 2009, která vede převážně po vedlejších silnicích v délce asi 22 km. Kostel sv. Jana Evangelisty se nachází v centru města severně od náměstí.
29.10. 2016
historie

První zmínka o blovickém kostele je z konfirmačních knih k r. 1374. Na místě gotického kostela ze 14. století byl v letech 1760-1767 postaven nynější barokní kostel sv. Jana Evangelisty, který nechal vybudovat tehdejší majitel panství Prokop Krakowský z Kolowrat. Nešlo však zřejmě o novostavbu, ale spíše o přestavbu starší svatyně, neboť podle písemných pramenů byly od roku 1755 shromažďovány prostředky na přestavbu starého kostela, roku 1769 pak rokycanský farář žádá o povolení mší v kostele, „který byl nedávno restaurován“. Více světla by do celé situace mohl vnést jedině případný archeologický výzkum. Od té doby proběhly na kostele dvě poměrně rozsáhlé opravy. Tu první v r. 1844 vedl Ing. Johann Philipp Jöndl (1782-1870). V následujícím roce bylo do průčelí kostela umístěno šest soch českých patronů od Emanuela Maxe. Kolem kostela býval hřbitov a zde byla v r. 1833 postavena také kaple s hrobkou rodu Kolowratů…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a web města), 30.10. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Blovice

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 Chocenice
 Vlčtejn
 Chocenice
 Pokonice
 kostel sv. Václava
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Hluboká
 Spálené Poříčí
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 Nezvěstice
 Kožich
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Lázně Letiny
 Lopata
 Prádlo
 Netunice
 Řenče
 Nebílovy
 Mítov
 Džbánek
 Kozel
 Poustevna
 kaple sv. Markéty
 Neslívy
 Strašná skála
 Na Skále
 Javor
 Šťáhlavy
 Zelená Hora
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Újezd
 Zelenohorská pošta
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Radyně
 Žinkovy
 kostel sv. Matěje
 Homberk
 Veselá
 Skála
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Dožice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Dolní Lukavice
 Štěnovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Kotel
 Příchovice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Dvorec
 Drštka
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Životice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Švédský most
 Litice
 Tyršův most
 vodní hamr
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Předslav
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Blovice
Americká 53
336 01 Blovice
Tel: 777 275 174
Základní informace místa
ID místa: 13178
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama