Existence kostela v Louchově je doložena k roku 1352. Prošel zřejmě pozdně gotickou úpravou, kolem roku 1720 byl prodloužen k západu. Od roku 1945 chátrá, v současné době v havarijním stavu, vnitřní zařízení odcizeno nebo zničeno.
Hlavní obrázek místa
Kostel a hřbitovní zeď od jihozápadu
© Ivan Grisa 10/2011
Louchov, součást obce Domašín a sídlo jejího obecního úřadu, se nachází na úbočí Krušných hor severovýchodně od Klášterce nad Ohří. Prochází tudy komunikace III. třídy, spojující silnice II/224 (Klášterec nad Ohří - Vejprty) a silnici III. třídy Klášterec - Měděnec. Autobusové spojení funguje sporadicky jen v pracovních dnech, nejbližší celotýdenně obsluhovanou zastávkou jsou Petlery (linka Klášterec nad Ohří - Vejprty, navazující o víkendech na rychlíky Praha - Ústí nad Labem - Cheb a zpět). Kostel se nachází v centru vsi, nad křižovatkou zmíněné silnice se strmou cestou do Nové Vísky (na silnici II/224). Obklopuje ho zpustlý hřbitov, přístupný branou z jihovýchodu. Rozbitými okny lze nahlédnout do interieru, který je jinak zajištěn proti neoprávněnému vniknutí.
Ivan Grisa, 16.10. 2011
historie

Kostel svatého Jakuba Většího v Louchově

Existence kostela v Louchově je písemně doložena poprvé roku 1352. Podle slohového rozboru vznikl pravděpodobně ve II. polovině 13. století. Od konce 14. století do husitských válek byl sídlem samostatné farnosti, v 16. a počátkem 17. století byl zřejmě luterský. Lokalie zřízena 1794, samostatná katolická farnost obnovena 1853, de facto zanikla 1945. Podle dochovaných architektonických článků se zdá, že kostel prošel úpravami v pozdní gotice (obnova po husitských válkách?). Současná délka lodi a tvar většiny okenních otvorů jsou výsledkem barokních úprav, prováděných kolem roku 1720. Poslední úpravy kostela, spojené s výmalbou, proběhly v 19. století. Po nuceném odchodu většiny německojazyčného obyvatelstva po roce 1945 kostel postupně přestal plnit svoji funkci a zchátral. Tento proces se dále zrychlil po roce 1990, kdy byly odcizeny či zničeny zbytky vnitřního zařízení (na oltáři měla být pozdně gotická Madona z okruhu Ulricha Creutze).…  číst dále

Ivan Grisa, dle Louchov - průzkum sakrálních objektů v okrese Chomutov, 16.10. 2011

Další texty historie

Půdorys místa


© Průzkum sakrálních objektů okresu Chomutov, Oblastní muzeum v Chomutově
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Louchov

Místa v okolí

 špýchar
 železniční most
 radnice
 Hasištejn
 Lázně Evženie
 radnice
 kostel sv. Václava
 Šumburk
 Egerberk
 Funkštejn
 Šumburk
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Perštejn
 kostel sv. Terezie
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 radnice
 katovna
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Úhošť
 Bystřický můstek
 Kleinštejn
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Vavřince
 Ahníkov
 železárna
 Skřivánčí vrch
 Rokle
 železniční most
 hradiště u Černovic
 Hirtstein
 vápenka
 kamenný kříž
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Maleš
 Himlštejn
 kostel sv. Martina
 Stülpnerův pomník
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel Všech svatých
 Hausberk
 Dieterova štola
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Bergrutsch
 Poláky
 Horní hrad
 Blatno
 kostel sv. Barbory
 Radonice
 Pětipsy
 radnice
 Doupovská dráha
 smírčí kříž
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Libědice
 kostel sv. Víta
 zavlažovací nádrž
Základní informace místa
ID místa: 9373
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama